Martin Österdahl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Martin Österdahl
Martin Österdahl söndag lunch i Storängen 2016.jpg
Lindi më (1973-10-12) 12 Tetor 1973 (47 vjeç)
Vendlindja Sollentuna, Suedi
Kombësia Suedez
Profesioni Producent televiziv, shkrimtar

Erik Martin Österdahl, (lindur më 12 tetor 1973 në Sollentuna) është një autor suedez dhe producent televiziv. Nga 2008 deri në 2014 ai ka punuar në transmetimet e Mästarnas mästare, Allt för Sverige dhe Skavlan për SVT. Libri i tij i parë, Be inte om nåd, u botua në vitin 2016.[1] Ai aktualisht është Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Bashkimit Evropian të Transmetimeve për Festivalin Evropian të Këngës, një pozicion që ai e ka mbajtur që nga maji i vitit 2020.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2020, u njoftua nga Bashkimi Evropian i Transmetimeve (EBU) se Österdahl do të zëvendësonte Jon Ola Sand si Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Festivali Evropian i Këngës pas finales së konkursit 2020, i cili do të ishte zhvilluar në Roterdam në maj 2020.[2] Sidoqoftë, konkursi i vitit 2020 u anulua për shkak të pandemisë së COVID-19; Österdahl do të pasonte Sand si Mbikëqyrësi i ri Ekzekutiv i Konkursit pas shfaqjes së zëvendësimit të njëhershëm, Eurovision: Europe Shine A Light u transmetua.

Österdahl më parë ka qenë producent ekzekutiv i 2013 dhe 2016 konkurseve (së bashku me Johan Bernhagen në vitin 2016), në Malmö dhe Stokholm respektivisht dhe ishte anëtar i Grupit të Referimeve të Festivalit Evropian të Këngës nga 2012 në 2018.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Be inte om nåd - Martin Österdahl Bokus Retrieved 20 January 2020
  2. ^ Martin Österdahl new Eurovision Song Contest Executive Producer Eurovision.tv Retrieved 20 January 2020

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Jon Ola Sand
Producent ekzekutiv i Festivalit Evropian të Këngës
2020–sot
Në Detyrë
Parardhësi 
Jon Ola Sand
Producent ekzekutiv i Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë
2020–sot
Në Detyrë