Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ksenia Sitnik JESC 2005.jpg

Festivali Evropian i Këngës për herë të parë u mbajtë në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagen, fitues për herë të parë ishte Kroacia me Dino, Kënga Quhej "Ti Si Moja Prva Ljubav" (Ti Je Dashuria ime e Parë). Por jo si në Eurovizion është tradita që pasi të fitoj shteti të mbahet në vitin tjetër. Nga financimet e EBU, Vendosën që shtetet që do mbanin FUKP do ishin random. Viti 2004 dhe hera e dytë u mbajt në Lilhamer të Norvegjisë. Në Norvegji rezultatet përfunduese ishin Spanja fitues. Antes Muerta Que Secilla nga Maria Isabel.

Viti 2005 u mbajt në Belgjikë, ku si fitues u zgjedh Bjellorusia, kjo ishte hera e parë për Bjellorusinë që Mori Vendin e Parë.

Pastaj Rumania ishte shteti që mbajti FUKP 2006. Fitues ishte Rusia për herë të parë. Viti 2007 u mbajt në Roterdam të Holandës, ku për herë të dytë fitues ishte Bjellorusia. Vitin 2008 e udhëheqi Ujdhesa e Qipros, ku si fitues doli Bzikebi me Bzzzz... me gjuhë imagjinare të bletës.

Vitin 2009 është duke e udhëhequr Ukraina. Kievi eshtë qyteti që FUKP 2009 do të mbahet. Datat për ketë FUKP është 21 nëntor.

Fituesit[redakto | redakto tekstin burimor]

6 Shtete kanë fituar Festivalin : Koracia, Spanja, Bjellorusia, Rusia, Gjeorgjia dhe Holanda.


Viti Fitues Gjuha Këngëtari Kënga Pikët Data Qyeteti
2003 Flag of Croatia.svg Kroacia Kroate Dino Jelusić "Ti si moja prva ljubav" 134 15 nëntorë 2003 Flag of Denmark.svg Kopenhagen
2004 Flag of Spain.svg Spanja Spanjolle María Isabel "Antes muerta que sencilla" 171 20 nëntorë 2004 Flag of Norway.svg Lilhamer
2005 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Ruse Ksenia Sitnik "My vmeste" 149 26 nëntorë 2005 Flag of Belgium.svg Haselt
2006 Flag of Russia.svg Rusia Ruse Motrat Tolmachevy "Vesenniy Jazz" 154 2 dhjetorë 2006 Flag of Romania.svg Bukuresht
2007 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Ruse Alexey Zhigalkovich "S druz'yami" 137 8 dhjetorë 2007 Flag of the Netherlands.svg Roterdam
2008 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Imagjinare Bzikebi "Bzz.." 154 22 nëntorë 2008 Flag of Cyprus.svg Limasol (Lemesos)
2009 Flag of the Netherlands.svg Holanda Holandeze Ralf Mackenbach "Click Clack" 121 21 nëntorë 2009 Flag of Ukraine.svg Kiev
2010 - - - - - 20 nëntorë 2010 Flag of Belarus.svg Minsk
 Commons: Junior Eurovision Song Contest – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale