Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ksenia Sitnik JESC 2005.jpg

Festivali Evropian i Këngës për herë të parë u mbajtë në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagen, fitues për herë të parë ishte Kroacia me Dino, Kënga Quhej "Ti Si Moja Prva Ljubav" (Ti Je Dashuria ime e Parë). Por jo si në Eurovizion është tradita që pasi të fitoj shteti të mbahet në vitin tjetër. Nga financimet e EBU, Vendosën që shtetet që do mbanin FUKP do ishin random. Viti 2004 dhe hera e dytë u mbajt në Lilhamer të Norvegjisë. Në Norvegji rezultatet përfunduese ishin Spanja fitues. Antes Muerta Que Secilla nga Maria Isabel.

Viti 2005 u mbajt në Belgjikë, ku si fitues u zgjedh Bjellorusia, kjo ishte hera e parë për Bjellorusinë që Mori Vendin e Parë.

Pastaj Rumania ishte shteti që mbajti FUKP 2006. Fitues ishte Rusia për herë të parë. Viti 2007 u mbajt në Roterdam të Holandës, ku për herë të dytë fitues ishte Bjellorusia. Vitin 2008 e udhëheqi Ujdhesa e Qipros, ku si fitues doli Bzikebi me Bzzzz... me gjuhë imagjinare të bletës.

Vitin 2009 e udhëhoqi Ukraina. Kievi eshtë qyteti që FUKP 2009 u mbajt. Datat për ketë FUKP ishte 21 nëntor. Fitues u shpall Holanda.

Në vitin 2010 fiton për herë të parë Armenia,e përfaqësuar nga Vladimir Arzumanyan.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

11 Shtete kanë fituar Festivalin : Koracia, Spanja, Bjellorusia, Rusia, Gjeorgjia ,Holanda ,Armenia ,Ukraina ,Malta ,Italia dhe Polonia

Viti Fitues Gjuha Këngëtari Kënga Pikët Data Qyeteti Shtetet pjesëmarrëse
2003 Flag of Croatia.svg Kroacia Kroate Dino Jelusić "Ti si moja prva ljubav" 134 15 nëntor 2003 Flag of Denmark.svg Kopenhagen 16
2004 Flag of Spain.svg Spanja Spanjolle María Isabel "Antes muerta que sencilla" 171 20 nëntor 2004 Flag of Norway.svg Lilhamer 18
2005 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Ruse Ksenia Sitnik "My vmeste" 149 26 nëntor 2005 Flag of Belgium.svg Haselt 16
2006 Flag of Russia.svg Rusia Ruse Motrat Tolmachevy "Vesenniy Jazz" 154 2 dhjetor 2006 Flag of Romania.svg Bukuresht 15
2007 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Ruse Alexey Zhigalkovich "S druz'yami" 137 8 dhjetor 2007 Flag of Netherlands.svg Roterdam 17
2008 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Imagjinare Bzikebi "Bzz.." 154 22 nëntor 2008 Flag of Cyprus.svg Limasol (Lemesos) 15
2009 Flag of Netherlands.svg Holanda Holandeze Ralf Mackenbach "Click Clack" 121 21 nëntor 2009 Flag of Ukraine.svg Kiev 13
2010 Flag of Armenia.svg Armenia Armenishte Vladimir Arzumanyan "Mama" (Մամա) 120 20 nëntor 2010 Flag of Belarus.svg Minsk 14
2011 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Gjeorgjishte CANDY "Candy Music" 108 03 dhjetor 2011 Flag of Armenia.svg Jerevan 13
2012 Flag of Ukraine.svg Ukraina Ukrainishte Anastasiya Petryk "Nebo" (Небо) 138 01 dhjetor 2012 Flag of Netherlands.svg Amsterdam 12
2013 Flag of Malta.svg Malta Anglishte Gaia Cauchi "The Start" 130 30 nëntor 2013 Flag of Ukraine.svg Kiev 12
2014 Flag of Italy.svg Italia Italishte Anglishte Vincenzo Cantiello "Tu primo grande amore" 159 15 nëntor 2014 Flag of Malta.svg Marsa 16
2015 Flag of Malta.svg Malta Anglishte Destiny Chukunyere "Not My Soul" 185 21 nëntor 2015 Flag of Bulgaria.svg Sofia 17
2016 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Gjeorgjishte Mariam Mamadashvili "Mzeo" 139 20 nëntor 2016 Flag of Malta.svg Valeta 17
2017 Flag of Russia.svg Rusia Anglishte Polina Bogusevich "Wings" 188 26 nëntor 2017 Flag of Georgia.svg Tbilisi 16
2018 Flag of Poland.svg Polonia Polonishte Anglishte Roksana Węgiel "Anyone I Want to Be" 215 25 nëntor 2018 Flag of Belarus.svg Minsk 20
2019