Jump to content

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2021

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2021
Imagine
Datat
Finalja19 dhjetor 2021
Pritës
VendiLa Seine Musicale, Paris, Francë[1]
Mbikëqyrës ekzekutivMartin Österdahl[2]
Producent ekzekutivAlexandra Redde-Amiel
Transmetuesi pritësFrance Télévisions
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve19
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenShqipëria Shqipëria
Armenia Armenia
Azerbajxhani Azerbajxhani
Bullgaria Bullgaria
flamuri Irlanda
Italia Italia
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
flamuri Portugalia
Shtetet që nuk kthehenBjellorusia Bjellorusia

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2021 do të jetë edicioni i 19-të i Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë, i organizuar nga France Télévisions dhe Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU). Konkursi do të mbahet më 19 dhjetor 2021 në La Seine MusicaleParis, Francë, pas fitores së vendit në festivalin e vitit 2020 me këngën "J'imagine", interpretuar nga Valentina. Kjo do të jetë hera e parë që konkursi mbahet në Francë, si dhe ngjarja e parë Eurovision që mbahet në vend që nga Eurovision Young Dancers 1999 në Lyon dhe e para që mbahet në Paris që nga Eurovision Young Dancers 1989.[3]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 dhjetor 2020 u njoftua se konkursi do të zhvillohet në Francë në vitin 2021.[4] Ajo do të mbahet në Paris në La Seine Musicale, një sallë koncertesh me 6,000 vende, e vendosur në Sele Seguin. Konkursi do të mbahet më 19 dhjetor, e cila është data e fundit për konkursin ndonjëherë. Hera e fundit që u mbajt në dhjetor ishte në 2012.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimi i pandemisë së COVID-19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 gusht 2021, EBU konfirmoi për ESCPlus se për shkak të pandemisë së vazhdueshme COVID-19, ata po shqyrtojnë tre skenarë me të cilët mund të mbahet konkursi. Tre skenarët përfshijnë:

 • Ngjarja të mbahet si më parë 2019 (Skenari A);
 • Ngjarja të mbahet me masat e distancimit shoqëror në vend. Festivali Evropian i Këngës 2021 u mbajt sipas këtij skenari. (Skenari B);
 • Sigurimi i opsionit që aktet të kryejnë nga vendi i tyre nëse nuk janë në gjendje të udhëtojnë në Paris. Ky ishte skenari i përdorur nga Australia në konkursin e të rriturve 2021. (Skenari C)

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajni vizual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Slogani për konkursin, Imagjino, u zbulua më 20 maj 2021 gjatë një konference shtypi para Festivalit Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[5] Slogani u zgjodh si referencë ndaj këngës fituese të vitit të kaluar "J'imagine", si dhe një mënyrë për të inkurajuar fëmijët të jenë krijues dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.[6]

Logoja zyrtare dhe vepra artistike e temës për konkursin u zbuluan më 24 gusht 2021. Vepra e artit u frymëzua nga tre tema: imagjinata, Krishtlindjet dhe qyteti i Parisit.[7]

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëntëmbëdhjetë shtete u konfirmuan se po merrnin pjesë në konkurs më 2 shtator 2021.[8] Shqipëria, Armenia, Irlanda, Italia, Maqedonia e Veriut dhe Portugalia do të kthehen të gjitha pas një mungese njëvjeçare, ndërsa Azerbajxhani dhe Bullgaria do të kthehen pas mungesave dy dhe katërvjeçare respektivisht. Për herë të parë që nga fillimi i konkursit, Bjellorusia nuk do të marrë pjesë, pasi transmetuesi i vendit BTRC është në mes të një pezullimi tre-vjeçar nga EBU.[9]

Shteti Artist Kënga[10] Gjuha(s)
Shqipëria Anna Gjebrea
Armenia Maléna Fox
Azerbajxhani Sona Azizova Azerbaijani, English
Bullgaria
Franca Enzo
Gjeorgjia TBD 6 November 2021[11]
Gjermania Pauline "Imagine Us" German, English
Irlanda Maiú Levi Lawlor
Italia TBA November 2021[12]
Kazakistani
Malta TBD 16 October 2021[13]
Holanda Ayana "Mata Sugu Aō Ne" またすぐ会おうね Dutch, English[a]
Maqedonia e Veriut
Polonia Sara James "Somebody" Polish, English
Portugalia Simão Oliveira
Rusia
Serbia
Spanja Levi Díaz
Ukraina Olena Usenko

Shtete të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që një vend të ketë të drejtë për pjesëmarrje të mundshme në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, duhet të jetë një anëtar aktiv i EBU.

Anëtarët aktivë të EBU[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •  Belgjika
 •  Estonia
 •  Izraeli
 •  Lituania
 •  Sllovakia
 •  Mbretëria e Bashkuar
 •  Uellsi

Transmetuesit e vendeve në vijim konfirmuan mospjesëmarrjen e tyre pa dhënë informacione të mëtejshme:

 

Anëtarët e Asociuar të EBU -së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •  Australia

Anëtarët jo-EBU[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •  Bjellorusia

Transmetimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetimet në vendet pjesëmarrëse
Vend Transmetues (et) Ref.
 Shqipëria RTSH
 Armenia AMPTV
 Azerbajxhan VTV
 Bullgaria BNT
 Franca Franca 2
 Gjeorgjia GPB
 Gjermania KiKa
 Irlanda TG4
 Italia Rai Gulp, RaiPlay
 Kazakistani Agjencia Khabar
 Malta PBS
 Holanda OJF Zapp, NPO Start
 Maqedonia e Veriut MKRTV
 Polonia TVP
 Portugalia RTP1
 Rusia RTR
 Serbia RTS 2
 Spanja La 1, TVE Internacional
 Ukraina UA: Kultura

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "#Imagine: Junior Eurovision set for Paris". Eurovision.tv. 2021-05-20. Marrë më 2021-05-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Farren, Neil (2020-01-20). "Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor". Eurovoix. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "France to host Junior Eurovision Song Contest 2021". Junioreurovision.tv. 2020-12-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Farren, Neil (2020-12-09). "France to Host Junior Eurovision 2021". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2020-12-09.
 5. ^ "Paris Will Host Junior Eurovision 2021 on 28 November". Wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2021-05-20. Marrë më 2021-05-20.
 6. ^ Farren, Neil (2021-05-20). "Paris to Host Junior Eurovision 2021". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2021-05-20.
 7. ^ "Theme art for Paris 2021 revealed". Junioreurovision.tv (në anglishte britanike). 2021-08-24. Marrë më 2021-08-24.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "19 participants for 19th Junior Eurovision Song Contest". Junioreurovision.tv. European Broadcasting Union. 2021-09-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ Granger, Anthony (27 gusht 2021). "Belarus: BTRC Reveals EBU Suspension Scheduled to Expire in 2024". Eurovoix. Marrë më 4 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura participants
 11. ^ "🇬🇪 Georgia: Ranina 2021 Participants Revealed". Eurovoix. 2021-09-06. Marrë më 2021-09-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Farren, Neil (2021-08-30). "🇮🇹 Italy: Junior Eurovision 2021 Participation Confirmed". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2021-08-30.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ Granger, Anthony (19 shtator 2021). [{{subst:uw-vandalism4im}} "🇲🇹 Malta: 20 Acts Shortlisted For Malta Junior Eurovision Song Contest 2021"]. Eurovoix. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>