Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2003

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian I Këngës Për Fëmijë 2003
Finalja 21 nëntorë 2009
Prezantues Camilla Ottesen
Remee
TV Organizatorë Danimarka DR
Vendi Forum Copenhagen , Kopenhagen , Danimarkë
Fitues Kroacia Kroacia , " Ti Si Moja Prva Ljubav "
Sistemi votues
C'do Shtet I Jep Votat prej 1 deri 12.
Numri i pjesmarrësve 16
Pa pikë Asnjë
Akti ndërkohorë Busted
Sugababes
Festivali Evropian I Këngës Për Fëmijë
-        2004►

Festivali Evropian I Këngës Për Fëmijë 2003 u mbajtë në Kopenhagen të Danimarkës më 15 nëntorë.Ky Ishte Edicioni I Parë i Festivalit Evropian Të Këngës për Fëmijë . Fituesi i Parë ishte Koracia me Këngëtarin Dino Jelusic dhe Kënga " Ti si Moja Prva Ljubav " (Ti Je Dashuria Ime Parë).

Rezulatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr Shteti Gjuha Këngëtari Kënga Kënga Në Shqip Vendi Pikët
01 Greqia Greqia Greke Nicolas Ganopoulos "Fili gia panta" (Φίλοι για πάντα) Shokë Përgjithmonë 8 53
02 Kroacia Kroacia Kroate Dino Jelusić "Ti si moja prva ljubav" Ti Je Dashuria Ime e Parë 1 134
03 Qipro Qipro Greke Theodora Rafti "Mia efhi" (Μια ευχή) Një Dëshirë 14 16
04 Bjellorusia Bjellorusia Bjelloruse Volha Satsiuk "Tantsui" (Танцуй) Vallëzim 4 103
05 Letonia Letonia Letoneze Dzintars Čīča "Tu esi vasarā" Ti Je në Verë 9 37
06 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Maqedone Marija dhe Viktorija "Ti ne me poznavaš" (Ти не ме познаваш) Ti Nuk Më Pranon 12 19
07 Polonia Polonia Polake Kasia Żurawik "Coś mnie nosi" Dicka më Bën Të Shpejtoj 16 3
08 Norvegjia Norvegjia Norvegjeze 2U "Sinnsykt gal forelsket" I Cmendur në Dashuri 13 18
09 Spanja Spanja Gjuha Spanjolle Sergio "Desde el cielo" Nga Paqa 2 125
10 Rumania Rumania Rumune Bubu "Tobele sunt viaţa mea" Daullet janë Jeta Ime 10 35
11 Belgjika Belgjika Holandeze X!NK "De vriendschapsband" Lidhjet e Shoqërisë 6 83
12 Britania e Madhe Mbretëria e Bashkuar Angleze Tom Morley "My Song For The World" Kënga Ime Për Botën 3 118
13 Danimarka Danimarka (Organizatorë) Daneze Anne Gadegaard "Arabiens drøm" Endërra Arabe 5 93
14 Suedia Suedia Suedeze The Honeypies "Stoppa mig" Më Ndal 15 12
15 Malta Malta Angleze Sarah Harrison "Like a Star" Si Një Yll 7 56
16 Holanda Holanda Holandeze Roel Felius "Mijn ogen zeggen alles" Sytë E Mi Thojnë Gjithcka 11 23

Stampa:Eurovizioni