Gjuha polake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Polake)
Gjuha polake
RajoniEvropa qendrore
Folës amtare
50 milion
Familje gjuhësore
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Polonia, Bashkimi Evropian
Rregulluar ngaRada Języka Polskiego
Kodet gjuhësore
ISO 639-1pl
ISO 639-2pol
ISO 639-3

Gjuha polake (polonishtja / polonisht: język polski) është gjuha zyrtare e Polonisë. Nga gjuhët sllavike, gjuha polake është në vende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa rusishtes dhe ukrainas. Kjo gjuhë i përket grupit indo-evropian, në gjuhët perëndimore sllavike.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]