Polonistika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Polonistika (Studimet polake - polonisht: filologia polska, ose polonistyka) është një fushë e shkencave humane e cila merret me hulumtime shkencore e profesionale të historisë dhe aktualitetit të gjuhës dhe letërsisë polake, dhe si e tillë ajo është njëra nga degët e sllavistikës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]