Kroatistika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kroatistika (kroatisht: Kroatistika, gjermanisht: Kroatistik, polonisht: Kroatystyka) është një disiplinë akademike në kuadër të Studimeve Sllave (Sllavistikës) e cila mirret me studimin gjuhës kroate, të letërsisë, të historisë dhe të kulturës kroate. Në kuadër të Studimeve Sllave ajo i takon nëngrupit të Sllavishtes së Jugut.

Përveç Kroacisë, studimet kroate studiohen edhe në universitetet në Hungari, Ukrainë, Sllovaki, Republika çeke, Poloni, Bullgari, Rumani, Indi, Kanada, Australi dhe Kinë.

Ekziston edhe fakulteti në Zagreb i njohur si Qendra për Studime Kroate si pjesë e Universitetit të Zagrebit.

Niveli universitar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.ffzg.unizg.hr/kroat/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2012. Marrë më 10 shtator 2017. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Odjel za kroatistiku i slavistiku
  4. ^ "Department of International Studies - European Languages and Cultures". Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 10 shtator 2017. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)