Jump to content

Gjuha bjelloruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Bjelloruse)
Gjuha bjelloruse
Folës amtare
9 milionë
Familje gjuhësore
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Bjellorusia
Kodet gjuhësore
ISO 639-1be
ISO 639-2bel
ISO 639-3

Gjuha bjelloruse (bjellorusishtja) është një gjuhë Indo-Evropiane e familjes së gjuhëve Sllave. Flitet në Bjellorusi dhe në disa fshatra në Poloni dhe Ukrainë. Shkruhet me alfabet cirilik, me disa modifikime. Bjellorusishtja është e përafërt me gjuhën ukrainase.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]