Preç Zogaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Preç Zogaj
Skeda:Preç Zogaj.jpg
Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
11 qershor – 6 dhjetor, 1991
Paraardhësi: Moikom Zeqo
Pasardhësi: Vath Koreshi
Ministër Shteti pranë Kryeministrit
28 tetor, 1998 – 15 janar, 2000
Paraardhësi: Maqo Lakrori (sekretar shteti për integrimin euroatlantik)
Pasardhësi: Ilir Zela
Të dhënat personale
Lindi më: 5 dhjetor, 1957
Lindi në: Manati, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: gazetar

Preç Zogaj (Manati, 5 dhjetor 1957) është politikan, gazetar dhe letrar shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Manati të Lezhës më 5 dhjetor 1957. Mbaroi Fakultetin Histori-Filologji, dega gjuhë-letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës. Gjatë viteve 1976-78 qe punëtor në kooperativë. Më 1978-1981 kreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak. Më 1981-1983 punoi mësues në Velë të Lezhës. Më 1983-1989 punoi si gazetar pranë organit "Zëri i Rinisë". Më 1989-90 punoi si shef i prozës së shkurtër në shtëpinë botuese shtetërore "Naim Frashëri".

Themelues i RD-së dhe njëri prej nismëtarëve të Partisë Demokratike. Më 1991-1992 deputet i PD-së, në qeverinë Bufi pati portofolin e ministrit të Kulturës. Më 1992 themeloi partinë Aleanca Demokratike dhe më pas, më 1993-1997, drejtor shtypit i saj.

Më 1997-1999 qe këshilltar i Presidentit Rexhep Meidani dhe më 1999-2000 ministër shteti pranë kryeministrit Ilir Meta.

Më 2005-2009 deputet i Partisë Demokratike.[1]

Gjate viteve '90 ishte kryeredaktor i gazetes Koha Jone, te botuar ne Tirane.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: "55". fq. 260. ISBN 9789994356225. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e f Gjovalin shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut