Ylljet Aliçka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ylljet Aliçka ka lindur në Tiranë, më 23 qershor 1951. Ka marrë gradën shkencore "Doktor i Shkencave Didaktike", më 1989, dhe titullin "Profesor Doktor", më 1993. Ka kryer detyra profesionale : mësues në fshatrat e rrethit të Matit, 1973 - 1983 ; redaktor dhe drejtor pranë Shtëpisë Botuese të Librit Shkollor, 1983 - 1992 ; drejtor i Marrëdhënieve me Jashtë, pranë Ministrisë së Kulturës, Rinisë e Sporteve, 1992 - 1997 ; përgjegjës për informacionin dhe komunikimin pranë Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, 1997 - 2007 ; ambasador i Shqipërisë në Francë, Portugali, Monako dhe UNESCO, përfaqsues personal i Presidentit të Repubikës pranë Orgnizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë 2007 - 2013 ; Profesor pranë Unitersitetit Europian të Tiranës (UET) [1] dhe Universitetit të Arteve, Tiranë, që prej 2013.

Është angazhuar në veprimtari shoqërore si :

 • Anëtar themeltar i shoqates kulturore « Fabrizio De Andre » Milano, Itali
 • Qytetar nderi « Republika e artistëve të Montmartrit », Paris, 2011
 • Anëtar i Akademisë  franceze « Zhorzh Sand », Paris 2010
 • Anëtar i shoqatës së shkrimtarëve frankofonë, Paris, 2012
 • Anëtar I shoqatës së autorëve dramatikë dhe audiovisualë, SACD, Paris, 2006

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkautor në mbi 14 botime didaktike 1983 - 2007.

Letërsi artistike në prozë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne shqip:

 • Tregime, Onufri, 1998
 • Kompromisi, Onufri, 2001
 • Parullat me gurë, Albimazh, 2003
 • Një rrëfenjë me ndërkombëtarë, OMSCA, 2006
 • Koha e puthjeve, Toena, 2009
 • Valsi i lumturisë, Toena, 2012

Në gjuhë të huaj :

 • Les slogans de pierre, Edition Climats, Francë, 1999[2]
 • Kompromis, Pogranicze, Poloni, 2002[3]
 • I slogani di pietra, Guaraldi, Itali, 2006 [4]
 • Balkan blood, Balkan beauty, North-West University, ShBA, 2006 [5]
 • Les étrangères, Edition Pyramidion, Francë, 2010[6]
 • La sloganoj el stonoj , Esperanto, Swidnik, Poloni, 2013
 • Histoire albanaises , Edition Picollec, Francë, 2013
 • Když projížděl Chruščov naší vesnicí, Petr Štengl Edition, Republika Çeke, 2015
 • Un sogno Italiano, Rubbettino editore, Itali, 2016
 • Mappe 12 fra Tirana, Bokvennen Vorlag, Norvegji, 2016

Tregime të botuara në revista polake, ceke, franceze, italiane, sllovake, bullgare dhe rumune.

Autor skenaresh kinematografik :

 • Slogans (Parrullat) , bashkëprodhim franko-shqiptar, 2001
 • Kronikë provinciale, bashkëprodhim franko-italo-shqiptar, 2008
 • Lulet Plastike, prodhim shqiptar, 2016
 • Ndërkombëtarët, bashkëprodhim franko-shqiptaro-maqedonas, 2018
 • Poeti, prodhim shqiptar, 2018

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Çmimi i parë" - "Una Storia di Paese" - Konkursi ndërkombëtar i tregimit, "Teramo", Itali, 2000 ;
 • "Çmimi i dytë" - "Les slogans de pierre" - Konkursi ndërkombëtar "Arts et Lettres de France", Francë, 2000 ;
 • "Medalje bronzi" - "Les slogans de pierre" - "Académie Internationale de Lutèce", Francë, 2001 ;
 • "Penda e Argjendtë" - "Kompromisi" - Ministria e Kulturës, Rinisë e Sporteve, 2001 ;
 • “Libri artistik i vitit" - “Një rrëfenjë me ndërkombëtarë” - Akademia KULT, 2007 ;
 • "Premio speciale" - “I compagni di pietra” - VII Premio Letterario Nazionale “Libri editi”, Itali, 2009 ;
 • "Penda e argjendtë" - "Valsi i lumturisë" - Ministria e Kulturës, 2013 ;

Dy herë kanditat i Shqipërisë per çmimin balkanik Balkanica: 2008 ( "The Internationals" ); 2014 ( "La valse du bonheur" ).

Kinematografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Çmimi i parë Skenari më i mirë” - "Slogans" - Festivali i filmit shqiptar 2006 ;
 • "Çmimi i kritikës" - "Slogans" - Festivali i Kanës, 2001; "Tokyo Grand Prix - Golden Prize"[7], Festivali i filmit Tokio.
 • “Çmimi i parë për skenarin” - “Një histori provinciale”- Festival de Film de l’Europe de l’Est, Francë, 2011.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://uet.edu.al/index.php/sq/?option=com_content&view=article&id=282:fakulteti-shkencave&catid=85:cv-pedagogu&Itemid=931
 2. ^ http://livre.fnac.com/a313858/Ylljet-Alicka-Les-slogans-de-Pierre
 3. ^ http://lekturylirael.blogspot.com/2011/03/ylljetalicka-kompromis-13-opowiadan.html
 4. ^ http://www.libroco.it/dl/alicka-ylljet/guaraldi-gu-fo/9788880492832/i-compagni-di-pietra/cw566051248631347.html
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 janar 2015. Marrë më 4 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 janar 2015. Marrë më 4 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ http://www.imdb.com/event/ev0000655/2001