Jump to content

Din Mehmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Din Mehmeti
U lind më1929
Gjocaj, Junik, Kosovë Kosova
Vdiq më11 nëntor 2010
Gjakovë
Emri i letraveBaca Lok (Bacaloku)
KombësiaShqiptar (Kosovar)
Gjinitë letrarepoezi

Din Mehmeti (Gjocaj, 1929 - Gjakovë, 11 nëntor 2010)[1] ka qenë shkrimtar shqiptar nga Kosova.

Ka studiuar për gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Beogradit. Ai ka qenë profesor në Shkollën Pedagogjike të Gjakovës.

mars 1999 u njoftua nga shumë burime informacioni se ai u vra nga policia serbe gjatë Luftës së Kosovës, por pas disa ditësh ky njoftim u përgënjeshtrua.

Edhe pse ka botuar disa proza, kritika letrare dhe një dramë, Din Mehmeti njihet kryesisht për poezinë e tij figurative, e cila është botuar që nga viti 1961 deri në vitin 1999 në 16 vëllime. Poezinë e parë e botoi në vitin 1949 në revistën letrare Jeta e Re.

Poezia e Din Mehmetit shquhet për ndjeshmëri popullore. Ashtu si dhe Ali Podrimja, i cili është po nga Gjakova, ai mbështetet në shumë figura, metafora, dhe simbole të poezisë popullore të Shqipërisë së Veriut për të mbrujtur dhe ndërtuar lirikat e tij të trazuara me vizionin stoik të malësorëve. Megjithëse është një fllad i lehtë romantik që përshkon poezinë e tij, sikundër e pati cilësuar dikur kritiku Rexhep Qosja, ky përdorim krijues i folklorit është i shkrirë fuqishëm me një rrjedhë realiste, herë-herë ironike, që buron pjesërisht nga etika e revoltës në traditën e Migjenit (1911-1938) dhe Esad Mekulit (lindur në 1916). Shqetësimi poetik i Din Mehmetit, megjithatë, nuk i drejtohet protestës mesianike ose kritikës sociale, por krijimtarisë artistike dhe përvojës individuale.

Libri i tij "As në tokë as në qiell" është e ndarë në pesë cikle : "Trimat e këngës sime", "Bishat e bardha", "Kujtesa e letrave", "Barka ime mbahu", dhe "Këngë për vete". Titulli i ciklit të katërt, "Barka ime mbahu", është ndofta simbolik për praninë e sotme e letrave shqipe, bile edhe të shqiptarëve në Jugosllavi. Ai vjen nga poezia "Dialog me liqenin", shkruar në Strugë buzë Liqenit të Ohrit në kufirin jugosllavo-shqiptar, gjatë Festës Ndërkombëtare të Poezisë në Strugë në gusht 1987.

Veprat poetike të Din Mehmetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. Në krahët e shkrepave. “Rilindja”, Prishtinë 1961.
 2. Rini diellore. “Jeta e re”, Prishtinë 1966.
 3. Dridhjet e dritës. “Rilindja”, Prishtinë 1969.
 4. Heshtja e kallur. ”Rilindja”, Prishtinë 1972.
 5. Ora. “Rilindja”, Prishtinë 1974.
 6. Ikje nga vdekja. “Rilindja”, Prishtinë 1978.
 7. Fanar në, furtunë. “Rilindja”, Prishtinë 1971.
 8. Kosovë, zog i diellit. “Rilindja”, Prishtinë 1982.
 9. Fatin tim nuk e nënshkruaj. “Rilindja”, Prishtinë 1984.
 10. As në tokë, as në qiell. “Rilindja”, Prishtinë 1988.
 11. Gjaku që këndon. “Rilindja”, Prishtinë 1993.
 12. Prapë fillimi. “Jeta e re”, Prishtinë 1996.
 13. Lumturia është mashtrim. ”Dukagjini”, Pejë 1999.
 14. Mos vdis kur vdiset. “Rilindja”, Prishtinë 2001.
 15. Verbim i bardhë. “Faik Konica”, Prishtinë 2004.
 16. Zjarri i këngës. “Toena”, Tiranë 2007.
 17. Vajet e shiut (Vepër postume), “Drenusha”, Prishtinë 2010.
 18. Agu 1982

Përzgjedhje dhe antologji

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. Mallkimi i gjakut. “8 nëntori”, Tiranë, 1973.
 2. Poezi. (përzgjedhje nga Fatos Arapi), “Naim Frashëri”, Tiranë, 1985.
 3. Klithmë është emri im. (përzgjedhur nga Agim Vinca), “Toena”, Tiranë 2002
 4. Antologji personale. (përzgjedhur nga vetë autori), “Ora”, Tiranë 2004.
 5. Vepra 1-5. “Drenusha”, Prishtinë 2009.

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Besim MUhadri, "Dhuna dhe liria ne poezine e Din Mehmetit", "P. Bogdani", Has, 2008, teme magjistrature dhe "Poezia e Din Mehmetit". teme doktorature.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Qendra e Informit e Kosovës - QIK/KIC". Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2010. Marrë më 13 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)