Lasgush Poradeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llazar Sotir Gusho
Statuja kushtuar Lasgush Poradecit në qytetin e vendlindjes
Statuja kushtuar Lasgush Poradecit në qytetin e vendlindjes
U lind më27 Dhjetor 1898
Pogradec, Perandoria Osmane
Vdiq më12 Nëntor 1987
Kombësiashqiptar
EdukimiUniversiteti i Gratz

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci (Pogradec 27 dhjetor 1899 – 12 nëntor 1987) ka qenë poet, arsimtar dhe kritik shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llazar Sotir Gusho i njohur ndryshe si Lasgush Poradeci lindi buzë liqenit të Ohrit në qytetin e Pogradecit, I ati si arsimdashës që ishte e nisi pas mësimeve fillore që i kreu në vendlindje, në një shkollë të gjuhës rumune në Manastirin Shqiptar nga 1909 deri më 1916.

I ati më pas e nisi në Athinë, ku u regjistrua në liceun e Etërve Maristë në kryeqytetin grek - ku qëndroi deri më 1920. Pasi sëmuret, e shtrojnë në sanatorium dy vitet e fundit të qëndrimit të tij në Greqi. Pa u mbyllur viti 1920, e dëbuan nga sanatoriumi sepse e zunë me një infermiere.[1]

Më 1921 regjistrohet në Shkollën Kombëtare të Arteve të Bukura në Bukuresht pas një viti me ankesa për të tejkaluar valën e ksenocentrike që kishte kapluar qeverinë rumune. Atje lidhet me lëvizjen atdhetare të kolonisë shqiptare, u miqësua me Asdrenin, të cilin e zëvendësoi si sekretar i përgjithshëm i kolonisë. Por edhe me të riun Mitrush Kuteli; mjedisi rumun ndikoi shumë në formimin letrar të Llazarit. Nisi të botojë vargje në të përkohshmen shqipe Shqipëri’ e re, një e përjavshme kombëtare me ilustrime që botohej në Konstancë, dhe tek Dielli i Bostonit. Vargjet e tij të kësaj periudhe po shfaqnin tashmë një afri teosofike me poetin lirik rumun Mihai Eminescu.

Verën e vitit 1924 Qeveria Nolit i dha bursë dhe ai regjistrohet në Universitetin e Gracit "Karol Francik" në fakultetin e filologjisë romano-gjermanike. Në maj të 1933 doktoroi me temën Der verkannte Eminescu und seine volkstümlich-heimatliche Ideologie (I paçmuari Eminescu dhe ideologjia e tij popullore-atdhetare). Vitin tjetër u kthye në Tiranë duke mësuar arte në një shkollë të mesme.

Pas pushtimit italian, qe anëtar i Institutit të Studimeve Shqiptare. Vitet 1944-'47, ishte i papunë dhe jetonte në kryeqytet me të shoqen.[2] Pas punësimit jetëshkurtër pranë Institutit të Shkencave, pararendësit të Universitetit të Tiranës, nisi punë si përkthyes me normë pranë shtëpisë botuese shtetërore "Naim Frashëri" deri kur doli në pension më 1974. Zuri miqësi me shkrimtarin Ismail Kadare, i cili e çmonte si poet dhe i vinte në shtëpi. Në këtë kohë ishte shumë i brengosur për të ardhmen e vajzave të tij mirëpo sipas vajzës Maria Gusho, Kadare iu gjet pranë në çastet më të vështira kur kishin nevojë për ndihmë.[3]

«ndihma e Ismail Kadaresë ka qenë e jashtëzakonshme sepse i ka lehtësuar atij një dhimbje shpirtërore shumë të madhe. Na ka ndihmuar për t’u regjistruar në Universitet dhe për të filluar punë»

Ndërroi jetë në kryeqytet më 12 nëntor 1987.[4] U varros në Pogradec.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkroi herët por poezitë i botoi nga fillimi i viteve '20. Lasgushi nuk duronte t'i thonin as simbolist, as modernist me arsyetimin që poezia shpreh shpirtin e njeriut dhe është humaniste.[5]

Vallja e Yjeve (1933) ka këtë strukturë ciklore: I. (Në vend parafjale) Zog i Qiejve, II. Vallja e Qiellit, III. Vallja e Dherit, IV. Vallja e Yjeve, V.Vallja e Përjetësisë, VI. Vallja e Vdekjes, VII. Kur nuk ndjehesh fare mirë.[6]

Pas luftës jetoi në vetminë e vet. Krijoi edhe tri vepra të mëdha poetike: Mbi ta, Kamadeve dhe Eskursioni teologjik i Sokratit.[7]

Vlerësimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Me rastin e 100-vjetorit të lindjes në 27 dhjetor 1999, presidenti i Republikës Rexhep Mejdani i jep titullin "Nderi i Kombit" dhe Pogradeci, qyteti i tij i lindjes titullin "Qytetar nderi".
 • Pallati i Kulturës në Pogradec mban emrin e tij.
 • Në lagjen Kombinat në Tiranë ndodhet shkolla "9-vjeçare Lasgush Poradeci".
 • Rruga te diga e liqenit artificial të Tiranës mban emrin Lasgush Poradeci.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Hamiti, Sabri (2013). Letërsia moderne shqipe. Tiranë: UET press. ISBN 9789995639457.

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Elsie, Robert (2005). Albanian Literature: A Short History. I.B.Tauris. fq. 139. ISBN 9781845110314. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gusho, Marie (20 gusht 2016). "Persekucioni komunist ndaj babait vazhdon; vlerësimi më i madh nga Noli e Zogu". tesheshi.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kaloci, Dashnor; Gusho, Maria (25 qershor 2019). "Letra e rrallë e Lasgush Poradecit, për të bijën: Kostandinë, e shikon sa e rëndë është jeta, por ka dhe njerëz të mirë si Kadareja…". Marrë më 28 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Elsie 2005, p. 140.
 5. ^ Hamiti 2013, p. 254
 6. ^ Hamiti 2013, p. 255-257
 7. ^ Hamiti 2013, p. 253