Llukë Matrënga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lekë Matrënga, i njohur edhe si Luca Matranga, (1567 tek Hora e Arbëreshëvet/Piana degli Albanesi - 1619 tek Palerma) ishte një prift dhe shkrimtar arbëresh nga Siçili, Itali.

Lekë Matrënga ishte prift arbëresh nga Hora e Arbëreshëvet, vendi arbëresh më i madh në Sicili të Italisë. Student në Kolegjin e Shën Athanasiusit në Romë dhe Papas greke bizantine të Eparkisë, themeloi në vendin e lindjes një shkollë. Libri i tij me emrin E mbsuame e krështerë, shkruar në vitin 1592, përbën dokumentin e parë filologjik të toskërishtes së shkruar dhe të dytin të shqipes, fill pas "Mesharit" të Gjon Buzukut[1]. Matranga përdor për tekstin e tij gjuhën arbëreshe të folur në Piana degli Albanesi, ndryshuar nga disa tipare fonetike, në mënyrë që të kuptohet edhe nga arbëreshët e kolonive të tjera. Libri përbëhet nga 28 fletë të përkthyera po në gjuhën shqipe.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • E mbsuame e krështerë (Romë,1592), e njohur edhe si "Dottrina Cristiana".

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gjuha Shqipe - Për të huaj dhe shqiptarët jashtë atdheut nga Gjovalin shkurtaj dhe Enver Hysa, botues Toena, Tiranë 2001 ISBN 99927-1-454-9

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]