Jump to content

Thanas Qerama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Thanas Qerama (7 prill, 19454 prill, 2004), ishte shkrimtar shqiptar, novelist dhe shkrues i tregimeve fantastiko-shkëncore, botues i revistës Horizonti gjatë viteve 1979–1989, revistë për moshat adoleshente me përmbledhje, kuriozitete dhe tregime nga shkencat natyrore dhe historike.

Tituj të veprave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • 1981: Për ditët e lirisë
  • 1981: Roboti i pabindur
  • 1982: Një javë në vitin 2044
  • 1984: Fajtori i Padukshëm - novelë
  • 1984: Dy rrugë drejt yllberit
  • 1987: Misteri i tempullit të lashtë
  • 1993: Njëzet vjet në Kozmos - tregime

Filmi Lundrimi i parë është bazuar në veprën e tij me të njëjtin titull.[nevojitet citimi]