Gazmend Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gazmend Krasniqi lindi në Shkodër1963, ku ka studiuar fillimisht për pikturë, pastaj për letërsi. Ka punuar për një kohë të gjatë si drejtor i Galerisë së Arteve të qytetit. Aktualisht jeton e punon në Tiranë. Është autor i shumë librave me poezi, tregime romaneve dhe dramave, ku është vlerësuar me çmime kombëtare dhe mbarëkombëtare. Gjithashtu, është autor librash me studime dhe përkthime.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Poezi anglo-saksone e shek. XX, antologji, Tiranë 2004;
  • Donald Barthelme, Unë dhe zonjushë Mandible, tregime, 2004;
  • Henry Miller, Deizi Miler, roman, 2007.[1]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zenepe Dibra (2019). "Kontributi i disa autorëve shkodranë në përkthimet në gjuhën shqipe" (PDF). Gegnia (8): 203–209.