Jump to content

Parid Teferiçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Parid Teferici (lindur 1972, në Kavajë) është një autor dhe kurator shqiptare.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 1999-2001, ai shërbeu si arkivist kokë në bibliotekën e Institutit të Kalabrisë Don në Romë, dhe në vitin 2001 u bë kurator i seksionit të arteve pamore të Institutit Kulturor Cini në Ferrara. Ai ka shfaqur pikturën e tij në Itali. Në vitin 2005, ai u kthye në Shqipëri për të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare si kandidat për Partinë Republikane, në vendlindjen e tij Kavajë.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teferici ka publikuar dy vëllime të hollë me poezi:. Bere me largësi (E bere nga një distancë), Tiranë 1996, dhe Meqenëse syte (Që nga syte), Tirana 2003. Veprat e tij diskriminuese kanë provuar atë që të jetë në mesin e poetëve më të mëdha bashkëkohore të Shqipërisë.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]