Luljeta Lleshanaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Luljeta Lleshanaku
Luljeta Lleshanaku
Lindi me: 1968
Lindi në: Elbasan
Kombësia: Shqipëtare
Profesioni: Shkrimtare
Zhanri: Poezi

Luljeta Lleshanaku u lind më 1968 në Elbasan, dhe u rrit në një familje në internim, për shkak të oponencës ndaj regjimit stalinist të imponuar nga diktatura komuniste shqiptare.

Aktualisht është një ndër poetet më të njohura dhe të suksesshme bashkëkohore shqiptare. Ajo ka studiuar letërsi në Universitetin e Tiranës dhe ishte redaktore në revistën javore Zëri i rinisë. Më vonë ajo punoi në gazetën Drita. Ajo është autore e katër përmbledhjesh poezish,një volum i cili është i përkthyer në anglisht. Poezitë e saj janë një përzierje e imagjinatës me realitetin.

Jeta dhe vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

Kopertina e "Fresco"(NDBooks)

Në vitin 1996, merr çmimin për librin më të mirë të vitit nga shtëpia botuese Eurorilindja.

Në vitin 1999 merr pjesë në International Writers Program në Universitetin e Iowas.


Botimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Fëmija i Natyrës , New Directions Publishing, 2010
  • Haywire: New & Poems Selected , Bloodaxe Books, 2011
  • Hapësirë Negative , Directions New Directions, 2018

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]