Ridvan Dibra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ridvan Dibra
ArsimiUniversiteti i Shkodrës

Ridvan Dibra (lindur më 9 janar 1959Shkodër), është shkrimtar shqiptar.[1][2]

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfundoi studimet në degën e gjuhës dhe letërsisë shqipe, në Universitetin e Shkodrës. Punoi si mësues i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Kukës gjatë periudhës 1982-1987, kurse në vitet 1988-1994 punoi si gazetar në Shkodër. Që nga viti 1994 punon si profesor i letërsisë shqipe në Universitetin e Shkodrës.

Dibra është një ndër figurat kryesore të letërsisë së sotme shqipe dhe autor i shumë vëllimeve novatore.[3] Ai është cilësuar si një nga 5 shkrimtarët më të mëdhenj të gjallë të letërsisë shqipe, krahas Ismail Kadaresë, Rexhep Qosjes, Bashkim Shehut dhe Fatos Kongolit.(Olluri, 2015)[4] Në vitin 2012 fitoi Çmimin Rexhai Surroi për romanin më të mirë të vitit në gjuhën shqipe, për veprën e tij Legjenda e vetmisë.[5]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregime dhe novela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prostituta e virgjër (1994)
 • Eklipsi i shpirtit (1994)
 • Vetmia e diellit (1995)
 • Mjerimi i gjysmës (1996)
 • Vëlla me centaurët (2002)
 • Letra nga provinca
 • Unë, Franz Kafka dhe Karta e Bolonjës (2009)
 • Në kërkim të fëmijës së humbur (2010)
 • Histori të thjeshta, shumë të thjeshta (2022)

Tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Thjesht (1989) (poezi)
 • Një lojë me emrin postmodernizëm (2007) (studim)
 • Plagët e Mojsiut (2010) (poemë)

Burimet e të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Robert Elsie (2005). Albanian Literature: A Short History. London: I.B.Taurus. fq. 190. ISBN 1-84511-031-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Guraziu, S. (2009). "Bisedë informale me krijues: Ridvan Dibra". Ars Poetica. Lulu.com (23): 96. ISBN 1304497828. Marrë më 8 nëntor 2017.
 3. ^ Robert Elsie. "Ridvan DIBRA". Robert Elsie:Albanian Literature. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 2 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Olluri, Adil. "Adil Olluri: A kemi Roman Postmodernë ?!". UET (European University of Tirana). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 3 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ridvan Dibra". AlbanianBooks. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2017. Marrë më 2 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]