Sterjo Spasse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fotoporteti
Emri Sterjo Spasse
Lindur më 1914
Lindur në Gollomboç, Korçë
Vdiq më 1989
Vdiq në Tiranë
Kombësia Shqiptare
Profesioni Shkrimtar, publicist


Sterjo Spasse (lindur më 1914Gollomboç, vdekur më 1989Tiranë) është shkrimtar shqiptar me origjinë maqedonase.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Sterjo shkollën fillore e kreu në Korçë, ndërsa shkollën Normale në Elbasan. Një kohë punoi si mësues. Më vonë vazhdoi studimet e larta për pedagogji në FirencëItalisë dhe mandej për letërsi në Bashkimin Sovjetik. Mbas Çlirimit një kohë punoi në revistat pedagogjike dhe letrare : "shkolla e re", "Arsimi popullor", "Literatura jonë", "nëntori", etj. Ai punoi edhe pranë Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë. Ndërsa kohën e fundit e kaloi në Tiranë, si shkrimtar me profesion të lirë.

Vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprimtaria letrare e Sterjo Spasses është e shumëllojshme. Shkroi punime pedagogjike, tekste shkollore u muar me përkthime, shkroi artikuj të ndryshëm, monografi, tregime, romane etj. Veprimtaria e tij, sidomos ajo letrare zë fill që nga vitet tridhjetë të shekullit të kaluar. Kjo ishte një periudhë në të cilën Sterjo Spasse u dallua me krijimet e veta, sidomos në fushën e tregimit dhe atë të romanit. Ai ka botuar katër përmbledhje tregimesh :"Kuror rinie" (1934), "Në krahët e një femre" (1934), "Nusja pa duvak" (1944) dhe "Të fala nga fshati" (1958) si dhe dhjetë romane : "Pse ?" (1935), "Afërdita" (1944), "Ata nuk ishin vetëm" (1952), "Afërdita përsëri në fshat" (1954), "Buzë liqenit" (1965), "Zjarre..." (1972), "Zgjimi" (1973), "Pishtarë" (1975), "Ja vdekje ja liri" (1978), dhe "Kryengritësit" (1983).

Redaksia e Botimeve "Rilindja" i botoi më 1968 një komplet veprash në shtatë vëllime, ndërsa herë pas here ka botuar vepra të ndryshme.[1]

Kryevepra e Sterjo Spasses është "Pse" (1935)

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Kurorë rinije 1934
 • Pse ?! 1935
 • Ata nuk ishin vetëm, roman 1952
 • Afërdita përsëri në fshat, roman 1955
 • Buzë liqenit, roman 1965
 • Sokolesha, 1966
 • Të fala nga fshati, 1968
 • Zjarre, roman 1972
 • Ja vdekje, ja liri, roman 1978
 • Kryengritësit, roman 1983
 • O sot, o kurrë !, roman 1989
 • Letra nipit tim Arian në Tiranë nga Maqedonia dhe Kosova, 1975
 • Zgjimi, roman
 • Pishtaret, roman
 • Afërdita ,roman (1944)

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ STERJO SPASSE Nga jeta në jetë PSE ?!...,fq. 211 - (Shënime për autorin), botimi i dytë, Redaksia e Botimeve "RILINDJA", Prishtinë 1986.