Nexhat Hakiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nexhat Hakiu (Vlorë, 20 qershor 1917 - 18 qershor 1978) ka qenë arsimtar, publicist dhe poet shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Vlorë ku kreu dhe shkollën e mesme tregtare. U diplomua në Institutin e Lartë Teknik të Selanikut. Punoi si gazetar dhe mësues i letërsisë[1].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Habazaj, Albert (22 qershor 2015). "Nexhat Hakiu, poet i manifestit të dashurisë". Tirana Observer. Marrë më 2 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)