Jump to content

Nexhat Hakiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nexhat Hakiu ose Hakiraj[1] (Vlorë, 20 qershor 1917 - 18 qershor 1978) ka qenë arsimtar, publicist dhe poet shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Vlorë ku kreu dhe shkollën e mesme tregtare. U diplomua në Institutin e Lartë Teknik të Selanikut. Punoi si gazetar dhe mësues i letërsisë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Agron Tufa, red. (2014). Fjalori enciklopedik i viktimave të terrorit komunist (Gj - H) (PDF). Vëll. 3. Tiranë: ISKK. fq. 134. ISBN 978-9928-168-01-6.
  2. ^ Habazaj, Albert (22 qershor 2015). "Nexhat Hakiu, poet i manifestit të dashurisë". Tirana Observer. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2017. Marrë më 2 mars 2018.