Jump to content

Drago Siliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Drago Siliqi
Emri Drago
Mbiemri Siliqi
Lindur më 1930
Vdiq më 1963
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar

Drago Siliqi (Tiranë, 1930 - Bashkim Sovjetik, 13 korrik 1963) është poet dhe publicist shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drago Siliqi lindi më 9 qershor të vitit 1930 në Tiranë. Studimet e larta i kreu në Universitetin e Moskës. Pas kthimit në atdhe punoi si redaktor dhe drejtor i Shtëpisë Botuese “Naim Frashëri”. Për herë të parë shkroi në moshën 15-të vjeçare. Vdiq më 13 korrik 1963 në një fatkeqësi të komunikacionit ajror. Trupi i tij mberriti ne atdhe 10 vite me vone.

Veprat letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Antologjia e poezisë ruso-sovjetike, Tiranë : Naim Frashëri, 1959.
  • Këngë e re për dashurinë e vjetër (Poemë), Tiranë : Botimeve "Naim Frashëri", 1960.
  • Zgjimi i pranveres :vjersha për fëmijët e moshës së rritur shkollore. Tiranë 1965.
  • Kur zemra flet : poezi të zgjedhura. Tiranë: SHA Kartografike, 2000.
  • Në kërkim të së resë: (artikuj e studime letrare), Tiranë : SHA Kartografike, 2000.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]