Fatos Arapi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emri Fatos Arapi
Lindur më 1930
Lindur në Vlorë
Kombësia Shqiptare
Shtetësia Shqiptare
Profesioni Shkrimtar, gazetar, përkthyes, ekonomist

Fatos Arapi (Zvërnec, 19 korrik 1930[1] - Tiranë, 11 tetor 2018) ka qenë një poet, novelist, përkthyes dhe gazetar shqiptar. Shkrimet e Arapit janë çmuar shumë nga lexuesit dhe bashkëkohësit e tij, për të cilat ka marrë çmime të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind i biri i Tol Stavre Arapit[2]Zvërnec, pranë qytetit të Vlorës, ku kreu shkollimin fillor dhe të mesëm. Studimet e larta i ndoqi në SofieBullgarisë për ekonomi, më pas u kthye të punonte në Tiranë si gazetar dhe lektor për letërsinë moderne shqipe.[1] Puna e tij e parë ishte në vitin 1953 në Komisionin e Planit të Shtetit si Kryetar i Degës së “Artizanatit dhe Industrisë Lokale”. Në vitin 1954 ai u transferua në Teknikumin Financiar si mësues i asaj shkolle (Qyteti i Nxënësve) ku dha lëndët: Statistikë, Planifikim dhe Ekonomi Politike. Ai ka punuar pedagog i Ekonomisë në Institutin Bujqësor, po kështu gjatë viteve 1959 – 1966 ka qenë pedagog i Ekonomisë Politike në Institutin e Lartë Ekonomik të Tiranës.

Në vitin 1966 u dërgua në qarkullim, në Vlorë, ku punoi si mësues i shkollës tetëvjeçare “Ismail Qemali”, rreth katër vjet (mars 1966 – gusht 1969). Në vitin 1971 ai u emërua pedagog në Fakultetin Histori–Filologji, Universiteti i Tiranës. Në vitin 1973 (pas Plenumit IV) u dërgua në shkollën e mesme të natës “Sami Frashëri”, Tiranë, ku qëndroi 10 vjet deri më 1983.[3]

Në vitet 1962 e 1966 botoi vëllimet "Shtigje poetike" dhe "Poezi dhe vjersha". U kritikua më 1973 për vëllimin Drama e një partizani pa emër, qëndroi për shumë kohë gati në heshtje deri më 1989.[1][4]

Në vitin 2008 e fitoi ,,Kurorën e artë,, në manifestimin poetik Mbrëmjet e poezisë strugane dhe është i pari poet shqiptar që e ka fituar këtë shpërblim.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shtigje poetike, 1962
 • Partizani pa emër, 1962
 • Poema dhe vjersha, 1966
 • Ritme të hekurta, 1968
 • Patat e egra, 1969
 • Dhjetori i shqetësuar, 1970
 • Dikush më buzëqeshte, 1972
 • Poezi të zgjedhura, 1974
 • Drejt qindra shekujsh shkojmë 1977
 • Shokët, 1977
 • Cipa e borës, 1985
 • Deti në mes, 1986
 • Ku shkoni ju statuja, 1990
 • Qezari dhe ushtari i mirë Shvejk, në front diku, 1995
 • Gjeniu pa kokë, 1999
 • Na ishte një almë, 2002
 • E sajoi reja zogun e furtunës

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Këngë për njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981;
 • Poezi, Pablo Neruda, 1989;
 • Safo, 1990;
 • Antologji e poezisë turke të shekullit XX, 2001.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Elsie, Robert (2010). Historical Dictionary of Albania (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 16. ISBN 9780810861886.
 2. ^ "Shuhet shkrimtari i njohur Fatos Arapi". Shqiptarja.com. 11 tetor 2018.
 3. ^ Bardhyli, Alda (26 prill 2017). "Fatos Arapi, poeti është ende në qytet". "Shqip".
 4. ^ Marcel Cornis-Pope, John Neubauer (2004). History of the Literary Cultures of East-Central Europe: Junctures ..., Volume 3 (në anglisht). John Benjamins Publishing. fq. 233. ISBN 9789027234551.