1977 në literaturë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ngjarje[redakto | redakto tekstin burimor]

Çmimi Nobel për Letërsi[redakto | redakto tekstin burimor]

Libra[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. Eqrem Çabej - Gjon Buzuku dhe gjuha e tij, Studime gjuhësore 6, Prishtinë
  2. Ismail Kadare - Dimri i madh - roman
  3. Dritëro Agolli - Fjala gdhend gurin,
  4. Fatos Arapi - Drejt qindra shekujsh shkojmë
  5. Fatos Arapi - Shokët
  6. Agatha Christie - Murder is Announced, dramë

Lindje[redakto | redakto tekstin burimor]

Vdekje[redakto | redakto tekstin burimor]