Vicente Aleixandre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vicente Aleixandre Nobel prize medal.svg
Vicentealeixandre.jpg
Ditëlindja:26 prill 1898
Vendlindja:Seville, Spanjë
Ditëvdekja:13 dhjetor 1984
Vendvdekja:Madrid, Spanjë
Kombësia:Spanjoll
Zhanri:Poet
Çmime:Çmimi Nobel për Letërsi (1977)

Vicente Aleixandre (26 prill 1898 - 14 dhjetor 1984) ishte poet spanjoll dhe fitues i Çmimit Nobel për Letërsi1977.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vicente Aleixandre u lind në Seville Spanjë26 prill 1898. Fëmijërinë e kaloi në Malaga, ndërsa nga viti 1909 jetoi në Madrid. Studijoi drejtësinë në Univerzitetin e Madridit. Nga viti 1925 i kushtohet vetëm letërsisë. Librin e parë me poezi e boton me 1928 . Pas këtij viti ai boton edhe shumë libra të tjerë. Më 1933 shpërblehet me Çmimi nacional për letërsi. Gjatë Luftës qytetare në Spanjë (1936-1939) jetoi në zonën republikane. Pasi që ishte i smurë mbeti në Madrid deri në përfindimin e luftës. Më 1950 u bë anëtarë i Akademisë spanjolle. Më 1977 Akademia suedeze e lauron me Çmimin Nobel për Letërsi. Librat dhe përmbledhjet e tij me poezi edhe sot botohen anë e mbanë botës. Vdiq në Madrid më 14 dhjetor 1984.

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]