Gaqo Bushaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Gaqo Bushaka (1943) është një nga autorët më të suksesshëm në Shqipëri. Ka kontribuar në lëvrimin e një lloj përralle "të re" për fëmijët që e bën të pëlqyeshme dhe tepër interesante. Ka lëvruar prozën e gjatë, dhe sidomos romanin për fëmijë. Ka shkruar përmbledhje të suksesshme përrallash si Arushi që kërkonte babanë, Në ishullin e dallëndysheve, Amaneti i dhelprës, dhe Përralla u la për nesër. Vepra që e bëri tepër të njohur ishte trilogjia Aventurat e Çufos e përbërë nga përrallat Çufoja dhe Bubi kaçurrel, Pushimet e Çufos, Çufoja në shtëpinë e çudirave.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Burime[redakto | redakto tekstin burimor]