Vath Koreshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vath Koreshi
Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
18 dhjetor, 1991 – 13 prill, 1992
Paraardhësi: Preç Zogaj
Pasardhësi: Dhimitër Anagnosti
Të dhënat personale
Lindi më: 7 maj, 1936
Lindi në: Lushnje, Mbretëria Shqiptare 1928–1939
Vdiq më: 3 shkurt, 2006
Vdiq në: Romë, Itali
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: mësues, nëpunës
Partia politike: Partia Socialiste e Shqipërisë

Vath Koreshi (Lushnjë, 7 maj 1936 - Romë, 3 shkurt 2006) ka qenë shkrimtar, skenarist dhe plolitikan shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koreshi studioi gjuhën dhe letërsinë në Universitetin e Tiranës gjatë viteve 1960-1964. Në vitet 1964-1973 punoi si gazetar tek organi "Zëri i Rinisë" dhe më pas, deri më 1977, tek "Drita". Në vitet 1977-1983 punoi si skenarist në Kinostudion "Shqipëria e Re". Deri më 1987 qe shkrimtar në profesion të lirë.

Më 1987 nisi punë si drejtor i Drejtorisë së Arteve në Komitetin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve deri më 1991, kur pasoi Preç Zogajn në ofiqin e ministrit të Kulturës. Më 1992 deri më 1995 drejtoi revistën "Art" dhe më pas u bë drejtor i shtëpisë botuese "Onufri".

Në legjislaturën 2001-2005 u zgjodh deputet i Partisë Socialiste.[1]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka shkruar mjaft libra, si “Dasma e Sakos”, “Rekuiem për një grua”, si edhe shumë skenarë filmash. Vath Koreshi ka qenë deputet në legjislaturën e XVI-të të Parlamentit Shqiptar, si dhe ka qenë Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve gjatë viteve 1991-1992.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kur zunë shirat e vjeshtës - (1964) [2]
 • Dy të shtunat e Suzanës - (1972) [2]
 • Mali mbi kënetë - (1977) [2]
 • Rekuiem për një grua - (1995) [2]
 • Dasma e Sakos - novelë (1980) [2]
 • Haxhiu i Frakullës - novele (1980) [2]
 • Rrugë të bardha [2] - skenarist/film (1974)
 • Gjeneral gramafoni [2] - skenarist/ film (1987)
 • Balada e Kurbinit [2] - (1987) edhe skenarist i filmit me te njejtin titull.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: "55". fq. 161. ISBN 9789994356225.
 2. ^ a b c d e f g h i Gjovalin Shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut