Jump to content

Besnik Mustafaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Politikan

Besnik Mustafaj (Bajram Curr, 23 shtator 1958) është një politikan, diplomat, përkthyes dhe shkrimtar i njohur shqiptar.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Tiranë studioi gjuhën frënge në fakultetin e Gjuhëve të Huaja të Universitetit të Tiranës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1981 : Mesues në rrethin e Tropojës.
 • 1982 : Pedagog në Universitetin e Tiranës
 • 1983 : Gazetar në gazetën "Zëri i Popullit".
 • 1988 : Përkthyes në Institutin e Studimeve Marksiste Leniniste.
 • 1989 : Punonjës në Sektorin e Marrëdhënieve me Jashtë në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve
 • 1990 : Kryeredaktor i revistës "Bota Letrare"
 • 1991 : Përkrah Sali Berishës dhe Azem Hajdarit drejtoi kryengritjen studentore kundër regjimit komunist.
 • 1991 : Deputet në legjislaturën XII të Kuvendit të Shqipërisë.

Më 1991 i ofrohet nga Fatos Nano posti i ministrit të kulturës qe ai refuzon. Më 1992 i ofrohet posti i ministrit të punëve të jashtme që ai gjithashtu refuzon, por pranon postin e Ambasadorit të Shqipërisë në Francë, ku shërbeu nga 1992 deri në 1997. Si ambasador ai arriti firmosjen e traktatit të miqësisë midis Francës dhe Shqipërisë, traktati i parë miqësie i Shqipërisë me një vend perendimor që nga paktet e Tiranës të viteve 1930. Ai gjithashtu qe negociatori i hyrjes së Shqipërisë në Këshillin e Evropës. Më 1997 ai jep dorëheqjen pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste dhe rikthehet në Shqipëri, ku ai do të pranoj postin e drejtorit për marrëdheniet me jashtë të Partisë Demokratike.

 • 2001 : Deputet i Tiranës.
 • 2005 : Rizgjidhet deputet në të njejtën zonë elektorale në Tiranë.
 • 12 shtator 2005 emerohet minister i puneve te jashtme.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat e tij janë të botuara në shumë gjuhë si shqip, frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht, greqisht etj. Ka fituar çmimin Mesdhetar për letërsi me librin e tij "Daullja prej letre" më 1997[1].

 • Motive të gëzuara (1978) [2]
 • Pragu i verës (1985) [2]
 • Fytyrë burri (1987) [2]
 • Bregu i lumit të kthjellët (1986) [2]
 • Vera pa kthim (1989) [2]
 • Shqipëria, midis krimeve dhe mirazheve
 • Një sagë e vogël
 • Daullja prej letre
 • Ditari i një ambasadori në Paris
 • Boshi
 • Autoportret me teleskop
 • Bishti i kometës
 • Ëndrra e doktorit - 2016

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki Libri: Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ A.C. (28 mars 1997). "Le prix Méditerranée étranger à l'ambassadeur d'Albanie". LesEchos.fr. Marrë më 21 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e Gjovalin shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut