Kritika letrare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kritika letrare në rradhë të parë merret me vlersimin e veprave letrare. Kritika letrare ka funksionin e ndërmjetësuesit mes lexuesit dhe veprës.