Manati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manatia
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Lezhës
Rrethi: Rrethi i Lezhës
Komuna: Komuna Kolsh (Lezhë)
Popullsia: Rreth 2000 banorë
Targat e automjeteve: LE
Lartësia mbidetare: 9 metra m.n.d.
Përdorimi i stampës

Manatia është një fshatkomunën Kolshrrethin e LezhësShqipërisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat ndodhet 3 km në juglindje të qytetit të Lezhës. Maja më e lartë e këtij fshati është 'maja Maldardhës' e lartë 509m.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati në origjinë ka lindur në "Manati lart" ose më saktë në kodrën afer fshatit të sotëm të Manatisë. Në fillimet e shekullit XX fshatarët filluan të sistemojnë dhe pastrojnë tokat fushore dendësisht të pyllzuara dhe të ndërtojnë kullat e para. Gjë që çoi në zbrazjen e fshatit në kodër/mal dhe ngritjen e atij në fushë, buzë malit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia është përafersisht 2000 banorë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]