Chanel Terrero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chanel
Terrero më 2022
Terrero më 2022
Background information
Emri i lindjesChanel Terrero Martínez
Lindi (1991-07-28) 28 korrik 1991 (32 vjeç)
Havana, Kuba
OrigjinaOlesa de Montserrat, Katalonia, Spanjë
Zhanret
 • Këngëtare
 • vallëzuese
 • aktore
InstrumentiVokaliste
Vitet aktik2009–sot

Chanel Terrero Martínez (lindur më 28 korrik 1991), e njohur si Chanel Terrero ose thjesht Chanel, është një këngëtare, kërcimtare dhe aktore kubano-spanjolle. Ajo ka punuar në disa muzikale skenike në Spanjë dhe do ta përfaqësojë SpanjënFestivalin Evropian të Këngës 2022, pasi fitoi Benidorm Fest 2022 me këngën e saj debutuese "SloMo".[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chanel lindi në Havana, Kubë, dhe u transferua në Olesa de Montserrat në Katalonjë, Spanjë, në moshën tre vjeçare.[2] Një pjesë e familjes së saj tashmë ishte me origjinë spanjolle nga Katalonja.[3]

Ajo që në moshë të vogël ka ndjekur kurse kënge, aktrimi dhe baleti.[4] Ajo ka studiuar me artistë të rëndësishëm si Víctor Ullate, Coco Comín dhe Glòria Gella. Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare ajo filloi karrierën e saj në teatër muzikor.[5]

2010-2020: MTV Europe Music Awards dhe teatri muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chanel u transferua në Madrid për të filluar karrierën e saj të aktrimit. Gjatë viteve 2010 ajo mori pjesë në muzikale skenike si Mamma Mia!, Flashdance, El guardaespaldas dhe El rey león.[6]

Karriera e saj e aktrimit përfshin role të ndryshme në televizion dhe kinema, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar.[7][8][9]

Si balerinë, ajo ka punuar me artistë të ndryshëm. Në vitin 2010, ajo ishte pjesë e performancës së Shakira-s në MTV Europe Music Awards.[10]

Ajo gjithashtu ishte pjesë e grupit të kërcimit në spektaklin spanjoll Tu cara me suena në Antena 3.[11][12]

2021-2022: Benidorm Fest dhe Festivali Evropian i Këngës 2022[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chanel mori pjesë në kastingjet për prodhimin e skenës spanjolle të West Side Story. Ajo ishte një nga tre finalistët për rolin e Anitës. Ajo gjithashtu ishte mes pesë finalistëve në mbarë botën për të njëjtin rol në versionin filmik të Steven Spielberg të muzikalit, West Side Story.[13]

Ajo mori pjesë në Benidorm Fest në 2022 me këngën e saj debutuese "SloMo". Performanca e saj u koreografia nga Kyle Hanagami,[14] i cili gjithashtu ka punuar me Jennifer Lopez, Britney Spears dhe Blackpink, mes artistëve të tjerë. Ajo fitoi gjysmëfinalen e parë më 26 janar 2022,[15] dhe gjithashtu finalen më 29 janar, duke u bërë pjesëmarrëse spanjolle për Festivalin Evropian të Këngës 2022Torino, Itali.[16][17][18] Kënga hyri në tabelën spanjolle të hiteve në numrin e trembëdhjetë.[19]

Puna teatrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka marrë pjesë në disa prodhime muzikore,[20] duke u bërë një emër i rregullt në këtë zhanër në Spanjë:[21]

 • Malinche (personazhi kryesor). 2021-2022 [22]
 • Fiebre Hamilton (homazh muzikor për Lin Manuel Miranda në Madrid ).
 • El guardaespaldas. (Personazhi kryesor: Rachel Marron). [23]
 • Dance (Aktore/këngëtare në Barcelonë dhe turne).
 • Nine (aktorja kryesore/këngëtarja).
 • El rey león (Teatro Lope de Vega Madrid ).
 • O Zot i madh! (Aktore, këngëtare dhe kërcimtare).
 • Lío Ibiza (Kabare: Aktore, këngëtare dhe kërcimtare).
 • El Gran Libro Mágico (Muzik për fëmijë: aktorja kryesore/këngëtarja).
 • Shfaq "Starlite Marbella". (Këngëtarja udhëheqëse).
 • Delizia (Kabare: aktore, këngëtare dhe kërcimtare).
 • La ratita presumida, centro estético (Muzikor për fëmijë: roli kryesor).
 • El lobo y las 7 cabritas (Muzikor për fëmijë: roli kryesor).
 • Tarzán (Muzik për fëmijë: këngëtar dhe kërcimtar).
 • Mortadelo y Filemón (balerin dhe aktore).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Personazh Regjisor Shënime
2011 Fuga de Cerebros 2 Carlos Therón
2015 El Rey de la Habana Yamilé Agustí Villaronga
2018 El último invierno Julio de la Fuente
2019 La llorona Ismael Olivares Film i shkurter

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiksion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Seriali televiziv Rrjeti Personazh Shënime
2011 Águila Roja TVE 1 episod
2014 B&b, de boca en boca Telecinco Sira Lindo 1 episod
2015 Los nuestros Gloria 2 episode
2015 - 2016 Palestra Toni Cuatro Deisy 236 episode
2017 Qendra Mjekësore TVE Gloria 1 episod
iFamilja Eshte nje 8 episode
El Secreto de Puente Viejo [8] Antena 3 Lucía Torres 62 episode
Perdóname, Señor Telecinco Sibebi 4 episode
La peluquería TVE Guadalupe "Lupe" 238 episode
2018 Kupido Playz Venusi 6 episode
El Kontinental TVE Xhulieta 10 episode
Zgjohu Playz Debora [9] 6 episode
2020 Paratiisi YLE Limon 2 episode
2021 Convecinos Movistar Plus+ Isla 3 episode
2022–tani E pavdekshme ¿? episodet

Shfaqje muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gigantes nga Ruth Lorenzo, si kërcimtare. [24] 2014.
 • Një ditë tjetër e diellit - La La Land (versioni spanjoll), nga Fran Coem. 2017.
 • México Mágico (si pjesë e kastit origjinal të Malinche El Musical nga Nacho Cano ). 2021.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Majat Album
SPA[25]
"SloMo" 2021 13 Non-album single

Bashkëpunimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Këngë Albumi
2021
"México Mágico" si pjesë e kastit zyrtar.
Shkruar nga Nacho Cano
Malinche, el muzikore

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Si aktore, ajo është nominuar si pjesë e kastit të filmit të shkurtër La llorona të Ismael Olivares.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Farren, Neil (2022-01-30). "Spain: Chanel to Eurovision 2022". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2022-01-30.
 2. ^ González, Xavier (2019-03-16). "Chanel Terrero: "La escena del agua de "Flashdance" es muy divertida de hacer"". El Periódico de Catalunya (në spanjisht). Marrë më 2022-01-29.
 3. ^ RTVE Notícies (2022-01-31). "Aquest és l'emocionant retrobament entre #Chanel i la seva àvia, després del triomf al #BenidormFest! "La meva iaia ho és tot!""". Twitter (në katalonisht). Marrë më 2022-01-31.
 4. ^ "Los actores y actrices de tus series favoritas. Hoy ¡Chanel Terrero!". Cadena Dial (në spanjisht). 2015-09-07. Marrë më 2022-02-02.
 5. ^ Las Provincias
 6. ^ CÓRDOBA, Diario (2022-01-31). "VÍDEO | El día que Chanel hizo vibrar a Córdoba con su voz". Diario Córdoba (në spanjisht). Marrë më 2022-02-02.
 7. ^ Carla Hernández (26 janar 2022). El Confidencial (red.). "Chanel Terrero: la actriz, cantante, bailarina y "fiera luchadora" que debes conocer" (në spanjisht). Marrë më 30 janar 2022.
 8. ^ a b Chanel Terrero pasó por 'El Secreto de Puente Viejo' antes de ser elegida para Eurovisión con 'SloMo'. Antena3.com
 9. ^ a b El pasado de Chanel Terrero en Playz. RTVE.
 10. ^ Javier Silvestre (27 janar 2022). La Vanguardia (red.). "¿Quién es Chanel, la sorprendente ganadora de la primera semifinal del Benidorm Fest?" (në spanjisht). Marrë më 30 janar 2022.
 11. ^ "Tres imitaciones perfectas con las que Chanel Terrero sorprendería en 'Tu cara me suena'". www.antena3.com (në spanjisht). 2018-02-12. Marrë më 2022-02-02.
 12. ^ RTVE.es (2022-01-31). "Ya habías visto a Chanel en alguna serie, y no te acordabas". RTVE.es (në spanjisht). Marrë më 2022-02-02.
 13. ^ Chanel: los cambios en Eurovisión, El videoclip de 'SloMo' y el casting con Steven Spielberg Los40.com
 14. ^ Sevilla, Diario de (2022-01-31). "Chanel: "Me he criado aquí y yo soy española"". Diario de Sevilla (në spanjishte evropiane). Marrë më 2022-02-02.
 15. ^ Megan Davies (26 janar 2022). "Spain: Four Qualify from Benidorm Fest First Semi-Final" (në anglisht). Marrë më 30 janar 2022.
 16. ^ Neil Farren (29 janar 2022). "Spain: Chanel to Eurovision 2022" (në anglisht). Marrë më 30 janar 2022.
 17. ^ Martín, Sergio López (2022-01-29). "Chanel (Benidorm Fest): "Me halaga que me comparen con Eleni Foureira pero no tenemos nada que ver"". elperiodico (në spanjisht). Marrë më 2022-02-02.
 18. ^ "Rigoberta Bandini acaba así con la polémica por la victoria de Chanel Terrero". ELMUNDO (në spanjisht). 2022-01-31. Marrë më 2022-02-02.
 19. ^ Bardají, Jordi (2022-02-08). "Ay mamá' de Rigoberta Bandini llega al número 1 oficial en España". Jenesaispop (në spanjisht). Marrë më 2022-02-08.
 20. ^ Héctor Llanos Martínez (30 jan 2022). El País (red.). "Chanel gana por sorpresa el Benidorm Fest y representará a España en Eurovisión 2022" (në spanjisht). Marrë më 30 jan 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 21. ^ Te presentamos a Chanel, la artista que quiere dar el salto de los musicales a Eurivión con 'Slomo' ©copyright los40.com. Los40.com
 22. ^ Broadway World Spain
 23. ^ eurovision-spain.com
 24. ^ ElPeriodico.com
 25. ^ "El portal de Música". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
{{{before}}}
{{{title}}} Pasardhësi 
{{{after}}}