Jump to content

Nadir Rustamli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nadir Rustamli
Nadir Rüstəmli
Rustamli duke performuar në Festivalin Evropian të Këngës 2022
Rustamli duke performuar në Festivalin Evropian të Këngës 2022
Background information
Lindi (1999-07-08) 8 korrik 1999 (25 vjeç)
Salyan, Azerbajxhan

Nadir Rashid oghlu Rustamli (azerbajxhanisht: Nadir Rəşid oğlu Rüstəmli,[1]; i lindur më 8 korrik 1999)[2] është një këngëtar nga Azerbajxhani. Rustamli fitoi sezonin e dytë të The Voice of Azerbaijan.[3] Ai e përfaqësoi AzerbajxhaninFestivalin Evropian të Këngës 2022 me këngën "Fade To Black", duke përfunduar i 16-ti në finale.[4][5]

I lindur në Salyan, Rustamli ndoqi shkollën e mesme #3 në 2005–2016.[6] Në vitet e tij të reja, ai mori trajnim për piano në shkollën muzikore Gulu Asgarov në vendlindjen e tij. Në vitin 2021, Rustamli u diplomua në Universitetin e Turizmit dhe Menaxhimit të Azerbajxhanit me një diplomë në administrim biznesi.[7]

Duke filluar nga viti 2017, Rustamli ka marrë pjesë në konkurse të ndryshme, duke përfshirë Konkursin Ndërkombëtar të Këngës Youthvision 2019, ku përfundoi i dyti në mesin e 21 garuesve.[8]

2021: The Voice of Azerbaijan

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2021, ai bëri audicionin për sezonin e dytë të The Voice of Azerbajxhan. Në audicionet e verbra, ai fitoi turne nga Eldar Gasimov dhe Murad Arif. Ai zgjodhi të ishte në Ekipin Eldar. Në janar 2022, ai fitoi shfaqjen me një përqindje televotimi prej 42.6%.[9][10]

Performancat në The Voice of Azerbaijan
Kënga Artist(ë) origjinal(ë) Shënime
Blind Audition "Writing's on the Wall" Sam Smith Two-chair turn, joins Team Eldar
Battle "Beggin'" The Four Seasons Won against Amir Paşayev
Knockout "We Could Be The Same" maNga
1/8 Final "Xatirədir" Alim Qasimov
Quarterfinal "Arcade" Duncan Laurence
Semifinal "Just the Way You Are" Bruno Mars
Final "Running Scared" Ell & Nikki Duet with Eldar Gasimov
"Bad Liar" Imagine Dragons
"Bu da son" Elnur Hüseynov & Samir Javadzadeh

2022: Eurovision Song Contest 2022

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 shkurt 2022, Televizioni İctimai njoftoi se ata kishin zgjedhur brenda vendit Rustamli për të përfaqësuar Azerbajxhanin në Eurovision Song Contest 2022 . [11] Ai doli i 10-ti në gjysmëfinalen e dytë me 96 pikë, të ardhura nga juritë, pasi publiku nuk dha pikë, duke e kualifikuar për në finale. Rustamli doli i 15-ti në finalen e madhe dhe doli i 16-ti me 106 pikë; 103 pikë nga juria, dhe 3 nga publiku.

 • "Mashup" (2021)
 • "Fade to Black" (2022)
 1. ^ ""Səs Azərbaycan" yarışmasının qalibi-Nadir Rəşid oğlu Rüstəmlini TƏBRİK EDİRİK". Anakur.az (në azerbajxhanisht). Marrë më 5 mars 2022.
 2. ^ Ozcan (16 shkurt 2022). "Azerbaycan'ı Nadir Rüstemli temsil edecek". Eurovision Turkey (në turqisht). Marrë më 20 shkurt 2022.
 3. ^ ""Səs Azərbaycan" yarışmasının qalibi məlum olub – VİDEO". Oxu.Az (në azerbajxhanisht). 2022-01-28. Marrë më 2022-02-16.
 4. ^ "Nadir Rustamli to represent Azerbaijan at Eurovision Song Contest 2022". azertag.az. Baku: Azerbaijan State News Agency. Marrë më 2022-02-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Azerbaijan: Nadir Rustamli will fly to Turin!". ESCToday (në anglishte amerikane). Baku. 2022-02-16. Marrë më 2022-02-16.
 6. ^ "Nadir Rüstəmli is the chosen of Ictimai for Eurovision 2022". Oikotimes. 2022-02-16. Marrë më 2022-02-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 7. ^ "Səhər Mərkəzi – Cavid Məmmədov, Nadir Rüstəmli, Eldar Qasımov" (në azerbajxhanisht). Xəzər Media. 2022-02-04.
 8. ^ "Azerbaijan: Nadir Rüstəmli to Eurovision 2022". Eurovision World. Marrë më 2022-02-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ ""Səs Azərbaycan"ın qalibi bəlli oldu – son xeberler". Sonxeber.az (në azerbajxhanisht). Marrë më 2022-02-16.
 10. ^ Petersen, Christian (2022-02-16). "Azerbaijan: Nadir Rüstəmli to Eurovision 2022". Eurovisionworld (në anglishte britanike). Marrë më 2022-03-11.
 11. ^ "Azerbaijan: The Voice winner Nadir Rüstemli will sing at Eurovision 2022". Wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2022-02-16. Marrë më 2022-02-16.
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Emiliya Yaqubova
Fitues në The Voice of Azerbaijan
2021–22
Pasardhësi 
TBD
Parardhësi 
Efendi
me "Mata Hari"
Azerbajxhani në Festivalin Evropian të Këngës
2022
Pasardhësi 
TBD

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]