MaNga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
maNga
MaNga.jpg
Të dhëna
PrejardhjaTurqia Ankara, Turqi
ZhanretRock, Rock Rep
Vitet aktive2002
AnëtarëtFerman Akgül
Yağmur Sarıgül
Cem Bahtiyar
Efe Yılmaz
Özgür Can Öney
Ish-anëtarëtOrçun Şekerusta

maNga është bend rock rep nga Turqia.maNga përbëhet nga 5 persona : Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül, Cem Bahtiyar, Efe Yılmaz dhe Özgür Can Öney. maNga filloi muzikën në vitin 2002. Bendi u formua nga Ferman Akgul që është si këngëtarë kryesorë. Gjithashtu gjatë viteve të fundit si pjestarë i " maNga " ka qenë Orçun Şekerusta i cili hoqi dorë disa vite më parë. maNga është bend me origjinë nga Ankara. Në vitet e fundit 2007-2009 maNga ka fituar shumë cmime në Turqi dhe Europë. Në shtetin turk maNga ka fituar " Best Turkish Act " ose Akti turk më i mirë në vitin 2009. Ndërsa nëpër Europë maNga ka fituar shumë cmime në MTV Europiane.Ndërsa viteve tjera ose vitin 2004 në albumin e parë që quhej maNga me vet emrin e bendit u shitën në shumë se 100.000 kopje.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

maNga, u zgjedh nga televizioni Turk apo TRT më datë 11 janar të jetë riprezantues i TurqisëFestivalin Evropian të Këngës 2010 që do të mbahet në Oslo. Manga do jetë një ndër 34 finalistët e njërës nga gjysëm-finalet në 25 maj apo 27 maj, 2010.