Daniel Diges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daniel Diges
Flickr - aktivioslo - Eurovision - Dem fem store - First rehearsal (3).jpg
Të dhëna
Emri i lindjesDaniel Diges García
U lind (1981-01-17) 17 Janar, 1981 (42 vjeç)
PrejardhjaFlag of Spain.svg Alcalá de Henares, Madrid
PunaKëngëtarë, aktor
Faqja zyrtareDaniel Diges, Faqja Zyrtare

Daniel Diges, i lindur si Daniel Diges García është një këngëtarë dhe aktor nga Spanja.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diges u lind më 17 janar, 1981Alcalá de HenaresMadridit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diges si fillim filloi të aktronte, pastaj u ftua në televizione Spanjolle të ishte aktor në dublime të filmave, sigurishtë pas asaj kariera e Diges u vazhdua me këndim, duke fituar shumë cmime në Spanjë dhe jashtë saj.

Festivali Evropian i Këngës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diges fitoi spektaklin në Spanjë, Eurovisión: Destino Oslo, kjo gjë nuk pritej në fakt pasi që këngëtarja e famshme Coral që vitin 2008 mori gjithashtu vendin e dytë tani ajo mendohej të ishte e favorizuara, ishte e vërtetë por në finale ajo mori 97 pikë ndëras Diges mori gjithsej 118 pikë (58 nga Juria, 60 nga Publiku), ai do riprezantojë Spanjën për më të shumtën se 50 herë në Festivalin Evropian të Këngës, ku pikërisht në Festvalin Evropian të Këngës 2010 që këtë vit do mbahet në Oslo.Kënga me të cilën Diges do prezantohet në Oslo do jetë Algo pequeñito (Diçka e vogël).