Vukašin Brajić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vukašin Brajić
Informacione
Pseudonim(e)Wookee
Lindja (1984-02-09) 9 Shkurt, 1984 (37 vjeç),
Sanski Most, Ish republika Socialiste e Bosnjës dhe Hercegovinës (Bosnja dhe Hercegovina e sotshme)
PrejardhjaFlag of Bosnia and Herzegovina.svg Sanski Most
Bosnje dhe Hercegovinë
ZhanriRock, Pop Rock
Profesion(e)Këngëtarë dhe Mësues
Instrument(e)Vokal, Kitarë, Piano
Bashkëpunim(e) meOperacija Trijumf
Webfaqja
Faqja Zyrtare

Vukašin Brajić është një këngëtar i lindur në Sanski Most më 9 Shkurt, 1984 në Republikën Socialiste të Bosnjës dhe Hercegovinës (Bosnja dhe Hercegovina e sotme). Brajić është një këngëtarë me stilin Pop-Rock dhe Pop. Kariera i filloi në një shfaqje për këndim për shtetet fqinje të Serbisë (Serbia, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Mali i Zi dhe Maqedonia), për këtë arsye këngëtarit iu dha një rast të jetë tani i njohur në të gjithë Ballkanin. Në Festivalin Operacija Trijumf (Akademia për famë) Brajic mori vendin e dytë.

Përveq famës Ballkanike, ndoshta edhe Europiane televizioni Boshnjak vendosi në datë 11 janar që të zgjedh Vukašin Brajić të jetë ri-prezantuesi i më shumë se 15 vjetëve për Bosnjën dhe HercegovinënFestivalin Evropian të Këngës 2010Oslo me këngën Munja i grom apo Bubullimë dhe Dritë.