Kuunkuiskaajat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuunkuiskaajat
Kuunkuiskaajat 2010 Euroviisut.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFinlanda Finlanda
ZhanretFolk
AnëtarëtSusan Aho
Johanna Virtanen

Kuunkuiskaajat (Shqip:Pëshpëritësit e hënës) është një grup folk nga Finlanda.Ky grupi përbëhet nga 2 vajza. Grupi filloi të bëhet me famë kur vendosën të marrin pjesë në Eurovissut 2010, apo në pëzgjedhjen e Finlandës për Festivalin Evropian të këngës 2010 për Oslo. Në gjysëm-finale ato u kualifikuan, gjithashtu edhe në finale. Grupi Kuunkuiskaajat ishte një ndër grupeve që morën pjesë në super-finale e përbërë nga 3 akte. Gjithsesi Kuunkuiskaajat fitoi këtë festival dhe do të riprezantojë FinlandënFestivalin Evropian të Këngës 2010Oslo me këngën Työlki ellää e përkthyer si " Ti jeton duke punuar ". Ky grup mori fatmirësisht 42% në Finlandë dhe do të jetë njëri nga aktet në Gjysëm-Finalet.