Safura Alizadeh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Safura
Informacione
EmriSafura Alizadeh
Lindja (1992-09-20) 20 Shtator, 1992 (28 vjeç)
PrejardhjaAzerbajxhani Azerbajxhani
Profesion(e)Këngëtare

Safura Alizadeh është këngëtare nga Azerbajxhani.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Safura u lind me emrin Safura Alizadeh (Azere/Orgjinale:Safura Əlizadə), ndërsa kur në moshën 16 vjeçare kur ajo filloi karierën e ndryshoi emrin në Safura. Safura u lind më 20 shtator, 1992BakuAzerbajxhanit.

Festivali Evropian i Këngës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit Safura promovoi shumë këngë për tu kualifikuar në finalen e Azerbejxhanit, Këngë të Beyoncé, Pussycat Dolls etj., pavarësisht mundimeve ajo u kualifikua dhe meqë Azerbejxhani kishte bërë 100% Juri2 Mars, 2010 ata zgjedhën Safurën të riprezantoj AzerbajxhaninFestivalin Evropian të Këngës 2010.

 Commons: Safura Alizadeh – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]