Jump to content

Harel Skaat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harel Skaat
Background information
Lindi (1981-07-08) 8 korrik 1981 (43 vjeç)
OrigjinaKfar Sava, Izrael
Këngëtar, Tekstshkrues.
Vitet aktik2004
LabeliHed Arzi Music
WebsiteFaqja Zyrtare

Harel Skaat (הראל סקעת) është këngëtarë dhe tekstshkrues nga Izraeli. Skaat u lind më 8 gusht të vitit 1981Kfar Sava të Izraelit. Kariera e Skaat filloi në vitin 2004 kur ky këngëtarë mori pjesënë Kokhav Nolad, një talent-show në Izrael. Skaat në atë sezon u rendit i dyti. Single-t e Skaat u bënë të famshme në Izrael dhe në shumë vende Europiane. Në vitin 2009 televizioni Izraelit zgjodhi Skaat dhe një konkurente që të jenë kandidatë për Festivalin Evropian të Këngës 2010. Pas një muaji, televizioni izraelit mori vendimin që si riprezantues i më shumë se 30-herë të Izraelit në Eurovizion për vitin 2010Oslo, të Norvegjisë të jetë Harel Skaat.[1][2]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja Zyrtare Arkivuar 5 shkurt 2011 tek Wayback Machine

  1. ^ "IBA WORLD SERVICE - ISRAEL INTERNATIONAL RADIO & TV - Harel Skaat will represent Israel at Eurovision 2010". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2012. Marrë më 26 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14694