Niamh Kavanagh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niamh Kavanagh
Lindi (1968-02-13) 13 shkurt 1968 (56 vjeç)
Origjina Dublin, Irlandë
Këngëtare
WebsiteFaqja Zyrtare

Niamh Kavanagh (u lind me 13 shkurt, 1968) është këngëtare nga Irlanda

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niamh u lind më 13 shkurt, 1968DublinIrlandës.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niamh ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2 herë.

Festivali Evropian i Këngës 1993[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivalin Evropian të Këngës 1993, që u mbajt në Millstreet të Irlandës, Niamh riprezantoi shtetin e vet. Ajo mori vendin e parë.

Festivali Evropian i Këngës 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivalin Evropian të Këngës 2008, Niamh prezantoi votat e Irlandës dhe ishte personi flitës për televizionin Irlandez.

Festivali Evropian i Këngës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas 17 vjetësh eksperiencë në Festivalin Evropian, Niamh mori pjesë prap në finalen e madhe të Irlandës për Eurosong. Ajo fitoi 144 pikë, që ishte maksimumi i pikëve dhe do të riprezantojë IrlandënFestivalin Evropian të Këngës 2010 me këngën It's for You.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]