Eva Rivas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eva Rivas
Flickr - aktivioslo - Eva Rivas - Armenia (2) cropped.jpg
Informacione
EmriValeriya Reshetnikov - Tsaturyan
Եվա Րիվաս
Lindja (1987-07-13) 13 Korrik, 1987 (34 vjeç)
PrejardhjaRostov-on-Don, BRSS.
Profesion(e)Këngëtare

Eva Rivas është një këngëtare Armene-Ruse, e lindur më 13 korrik, 1987 në Rostov-on-Don, e lindur me emrin Valeriya Reshetnikov-Tsaturyan.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eva Rivas, u lind nga një familje, gjyshi i të cilës ishte me prejardhje Greke, dhe pjesa tjeter me prejardhje Ruse. Gjithsesi Rivas u lind nga prindër Armen. Vendi ku Rivas u lind ishte Rostov-on-Don, BRSS.Emri i lindjes ishte Valeriya Asaturyan por me kalimin e kohës ajo e ndryshoi emrin e skenës duk e bvrë atë Armen, Rus dhe Grek.

Festivali Evropian i Këngës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eva Rivas do riprezantojë ArmeninëFestivalin Evropian të Këngës 2010 që do mbahet në Oslo me këngën Apricot Stone[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brey, Marco (14 shkurt 2010). "Eva Rivas do riprezantojë Armeninë". EBU. Marrë më 2010-02-14. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)