Jump to content

Feminnem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Feminnem
OrigjinaKroacia Kroacia
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
ZhanretPop dhe Dance
Vitet aktik2004-
Antar/ëtNeda Parmać
Pamela Ramljak
Nika Antolos
Anëtarët e kaluarIvana Marić
Nikol Bulat
WebsiteFeminnem.com

Feminnem është një grup muzikor vajzash nga Kroacia.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feminnem u formua në vitin 2004, me antaret e tanishme dhe 2 tjera që tani janë të tërhequra Ivana Marić dhe Nikol Bulat. Feminnem deri më tani në shitje ka publikuar një album që quhet "Feminnem show", album me më shumë se 10 këngë në vitin 2005.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2005[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi që këngëtarja tani ish-pjestarja e Feminnem Ivana Marić ishte nga Bosnja dhe Hercegovina, atyre iu dha mundësia dhe leja që të riprezantojnë këtë shtet në Festivalin Evropian të Këngës 2005Kiev. Ato morën vendin e 14-të në finale duke mos marrë pjesë në gjysëm-finale pas Top 10 në 2004, me 79 pikë.

Festivali Evropian i Këngës 2009/Dora 2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feminnem pas largimit të Ivana-s ata nuk morën pjesë në festivale ndërkombëtare për disa vjet, dhe u kthyen në vitin 2009 për në Dora 2009. Ato fituan dot por morën vendin e 2-të.

Festivali Evropian i Këngës 2010/Dora 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feminnem morën pjesë në Dora 2010, dhe për fat të mirë ato në gjysëm-finale u kualifikuan duke marrë vendin e 4-të, ndërsa në finale maksimumi ishte 32 pikë dhe Feminnem i fitoi ato, 16 nga Publiku (maks.) dhe 16 nga Juria (maks). Ato do riprezantojnë KroacinëFestivalin Evropian të Këngës 2010Oslo me këngën "Lako je sve" (Gjithçka është e lehtë).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]