Sanski Most

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sanski Most

Sanski Most (e theksuar [sâːnskiː mɔːst], perkthyer ne gjuhen shqipe i bie Ura e Sanës) është një qytet në veriperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës. Qyteti ndodhet fare pranë lumit Sana në rajonin e quajtur Bosanska Krajina, në mes të Prijedorit dhe Kljuç. Administrativisht është pjesë e Kantonit Una-Sana te Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vjekoslav Klaić (1878). Bosna: podatci o zemljopisu i poviesti Bosne i Hercegovine. Naklad. "Matice Hrvatske". f. 192. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 44°45′48″V 16°40′12″L / 44.76333°V 16.67000°L / 44.76333; 16.67000