Sanski Most

Coordinates: 44°45′48″N 16°40′12″E / 44.76333°N 16.67000°E / 44.76333; 16.67000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanski Most

Sanski Most (perkthyer ne gjuhen shqipe i bie Ura e Sanës) është një qytet në veriperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës. Qyteti ndodhet fare pranë lumit Sana në rajonin e quajtur Bosanska Krajina, në mes të Prijedorit dhe Kljuç. Administrativisht është pjesë e Kantonit Una-Sana te Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.[1][2][3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vjekoslav Klaić (1878). Bosna: podatci o zemljopisu i poviesti Bosne i Hercegovine (në kroatisht). Naklad. "Matice Hrvatske". fq. 192.
  2. ^ "Remus to build a new production facility in Sanski Most". www.see-industry.com (në anglisht). Marrë më 2020-07-18.
  3. ^ "Remus Innovation will hire 300 workers in Sanski Most". Sarajevo Times (në anglisht). 27 dhjetor 2012. Marrë më 18 korrik 2020.
  4. ^ Fena. "Sanski Most privlači sve više investicija i ostvaruje veliki ekonomski napredak". Radio Sarajevo (në boshnjakisht). Marrë më 18 korrik 2020.

44°45′48″N 16°40′12″E / 44.76333°N 16.67000°E / 44.76333; 16.67000