Laura Pausini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Laura Pausini

Laura Pausini ka lindur me 16 maj 1974, është këngëtare italiane e muzikës pop, dhe është e njohur në nivel të Evropës, Amerikës Latine, Lindjes së Mesme, etj. Pausini është e njohur për zërin e fuqishëm që ka, për baladat dhe këngët e shumta të dashurisë.

Ajo flet shumë mirë disa gjuhë dhe ka regjistruar këngë në italisht, spanjisht dhe anglisht. Por gjithashtu ka regjistruar disa këngë në portugalisht, një gjuhë që ajo ka shumë njohuri, dhe shqip, por që nuk e flet tamam.

Në vitin 1993, fitoi në festivalin e këngës italiane të San Remo, me këngën "La Solitudine"

Në vitin 2006, në festivalin Grammy Awards, ajo fitoi çmimin Best Latin Pop Album për albumin Escucha (Degjo).

Këngët më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1993 Laura Pausini
 • 1994 Laura
 • 1994 Laura Pausini - Spanish
 • 1996 Le cose che vivi - Italian
 • 1996 Las cosas que vives - Spanish
 • 1998 La mia risposta - Italian
 • 1998 Mi respuesta - Spanish
 • 2000 Tra te e il mare - Italian
 • 2000 Entre tú y mil mares - Spanish
 • 2001 The Best of Laura Pausini: E ritorno da te - Italian
 • 2001 Lo mejor de Laura Pausini: Volveré junto a ti - Spanish
 • 2002 From the Inside - English
 • 2004 Resta in ascolto - Italian
 • 2004 Escucha - Spanish
 • 2005 Live in Paris
 • 2006 Io canto - Italian
 • 2006 Yo canto - Spanish
 • 2007 San Siro - 2007 Italian
 • 2008 Primavera In Anticipo

Shiko edhe:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cristina d'Avena Marco Carta