James Blunt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Blunt
Background information
Emri i lindjesJames Hillier Blount
Lindi22 shkurt 1974
OrigjinaAnglia Tidworth, Wiltshire, Angli
ZhanretPop rock
Alternative
Folk rock
këngëtar
ushtar (Ushtar i NATO-s në Kosovë)
Vitet aktik2004
LabeliWarner
Atlantic
Custard
WebsiteJamesBlunt.com

James Blunt ( lindur si; James Hillier-Blount) është një këngëtar britanik. U lind më 22 shkurt 1974 në Tidworth, Wiltshire të Britanisë së Madhe. Muzika e tij është një mix stilesh prej muzikës rok akustike, xhaz dhe asaj pop. Përkrah të kënduarit ai luan edhe instrumente të ndryshme si kitarën, pianon, organon, etj.

Blunt u rrit si djalë i një oficeri britanik në Soest. Para se të marrë rrugën e muzikës ai ishte oficer në ushtrinë britanike dhe shërbeu për 4 vite në kuadër të trupave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë. Ai gjithashtu mori pjesë më 9 prill 2002 në funeralin e Queen Mum (Nëna e mbretëreshës aktuale të Britanisë), ku ai mbajti arkivolin e saj.

Blunt u bë i njohur në pranverë të 2005-ës me albumin e parë të tij “Back To Bedlam” së pari në Britani të Madhe e më pas në tërë Evropën. Ai ka fituar me këtë album çmime të ndryshme si në: “MTV Europe Music Awards 2005”, “NRJ Music Awards “, “Brit Award”.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 Back To Bedlam
 • 2005 Chasing Time - The Bedlam Sessions
 • 2007 All the Lost Souls
 • 2008 Les Sessions Lost Souls
 • 2010 Some Kind of Trouble
 • 2011 Trouble Revisited
 • 2013 Moon Landing
 • 2015 I'll Take Everything: The Platinum Collection
 • 2017 The Afterlove

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blunt ka fituar këto çmime:

 • 2005 MTV Europe Music Awards - Best New Act
 • 2005 Q Awards - Best New Act
 • 2005 Digital Music Awards - Best Pop Act
 • 2006 NRJ Music Awards (France) - Best International Newcomer
 • 2006 Brit Awards - Best Pop Act, Best British Male

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: James Blunt – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale