Jump to content

Marco Carta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Carta
Background information
Lindi21 maj 1985
OrigjinaItalia Cagliari, Italy
Zhanretpop&rock
Këngëtar
LabeliWarner Music Italy
WebsiteMarco Carta Official Site

Marco Carta lindi në Cagliari21 maj 1985, është një këngëtar italian.

Biografia dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marco lindi dhe jeton në Cagliari me kushërinjtë dhe gjyshen (humb të dy prindërit në moshën 10 vjeçare)[1]. Në 20 tetor 2007 merr pjese në shkollën televizive "Amici di Maria de Filippi", ne kategorinë e këngëtareve. Më 16 prill 2008 arrin të fitoje me 75 % të preferencave nga publiku, duke fituar kështu një çmim prej 300.000 Euro, dhe një kontratë me Warner Music Italia. Menjëherë pas fitores, merr pjesë si i ftuar në emisione të ndryshme televizive dhe në 3 qershor të vitit 2008 merr pjesë për ti dhëne çmimin Gigi D'Alessio në Wind Music Awards (ish "Çmimi italian i muzikës"). Por ai gjithashtu merr pjesë edhe në atë që quhet Partita del Cuore 2008.

Me 6 qershor 2008 prezanton live, në programin radiofonik Viva Radio 2, këngën Ti rincontrerò, nga albumi me të njëjtin titull, i hedhur në shitje me 13 qershor me etiketën diskografike Warner Music Italy/Atlantic. Albumi përmban 11 këngë, nga të cilat edhe një në duet me Luca Jurman (vocal coach i tij në talent show Amici) me këngën Vita, cover e këngës së suksesshme të Lucio Dalla e Gianni Morandi. Në një javë pas nxjerrje, albumi hyn menjëherë në vendin e trete të klasifikimit Fimi/Nielsen me më shumë se 40 mijë kopje të shitura dhe merr diskun e arte disco d'oro[2] ; ne gusht, duke arrire 70 mije kopje merr diskun e platinit. Gjatë programit live në 6 shtator Total Request LiveMtv, Carta lajmëron që Ti rincontrerò do të lancohet në tregun spanjoll dhe atë të Amerikës Latine. Në 4 korrik 2008 fillon turi i parë në të gjithë Italinë, i cili përfundoi në tetor i ndjekur nga më se 200 mije njerëz[3]. Me 31 dhjetor Marco merr pjesë në koncertin e Vitit të Ri në qytetin e tij të lindjes, koncertin e ndoqën 70 mije spektatorë[3]. Me 3 tetor publikohet In concerto, album i tour-it, i cili arrin në vendin e njëzete të klasifikimit të shitjeve Fimi/Nielses [4] e pas javës së dyte arrin në vendin e dhjete[4].

Marco Carta ne koncert ne Rome.

Gjithnjë në tetor të vitit 2008 Marco është protagonist i sfidës të dhëne nga MTV, Marco Carta @ Your School : për të ftuar koncertin në një institut arsimor të Messines[5]. Me 1 dhjetor, gjate edicionit të dyte të Çmimit Internacional What’s Up Talente të Rinj, i dorëzohet çmimi si Talenti i Ri më i mirë i vitit 2008 (Zëri më i mirë i Ri)[6]. Merr pjesë në filmin e animuar Impy superstar - Missione Luna Park si dublues dhe interpretues i That's the Way (I Like It) e futur në kolonën zanore[7].

Me 21 shkurt fiton 59° Festival di Sanremo në kategorinë Artisti me këngën La forza mia e shkruar nga Paolo Carta, prodhues, autor dhe kitarist i Laura Pausini, duke marre 57,62 % të votave nga publiku[8][9]. Me 20 shkurt publikohet dhe shpërndahet albumi i trete La forza mia. Vetëm në 4 diter nga hedhja në treg, La forza mia merr diskun e platinit me më shumë se 80 mijë kopie të shitura[10] dhe hyn në vendin e tretë të klasifikimit FIMI[11]. Pas javës së dytë të daljes në treg albumi nga vendi i tretë kalon ne vendin e dyte ne kete klasifikim .[11] Ne prillin e vitit 2009 publikohet kënga e re Dentro ad ogni brivido. Me 16 maj Carta fiton çmimet Man of the year dhe Best #1 of the year, në TRL Awards 2009[12][13]. Me 30 prill fillon Marco Carta Tour 2009, me një sukses aq të madh saqë disa data anulohen për numër të tepruar prezencash[14]. Ne te njejten kohe Carta fiton dy Wind Music Awards per disqet e platinit te fituara me albumeti Ti rincontrerò e La forza mia (plus nje cmim special te radios me te ndjekur ne Itali RTL 102.5), cmimin Sirmione Catullo 2009 si zbulimi i vitit , dhe me pas Venice Music Awards 2009 si artisti me i mire i vitit.Ne 16 shtator perfundon , pas 5 muajsh, tuti veror dhe ne 26 shtator kenga e tij“Dentro ad ogni brivido”,votohet si kenga me e mire e veres 2009 ne MTV CocaCola The Summer Song.Ne 2 tetor doli ne radio kenga Resto dell'idea,i treti i nxjerre nga albumi La forza mia.Ne 3 tetor eshte i ftuar ne Lampedusa ne manifestimin O'Scia te Claudio Baglioni-t me te cilin dueton ne kengen "Avrai" pervec se kenduari dhe kengen e re "Resto dell'idea".Nga data 12 =18 tetor eshte protagonist i spotit "Java kundra dhunes" , e programuar ne te gjitha shkollat italiane. Iniciativa u mor nga nje ministri italjane. Me 17 dhjetor publikohet ekskluzivisht ne portalin muzikor dada.it nje cover e John Lennon "Imagine" e riintepretuar nga arta. Momentalisht eshte duke punuar per albumin e tij se bashku me Paolo Carta-n (i fejuari , dhe kitaristi i Laura Pausini-t ). Me 17 dhjetor 2009 publikohet me eksluzivitet tek platforma dada.it cover e John Lennon-Imagine.

Marco Carta ne nje koncert ne Cagliari

Il cuore muove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I paraprire nga singolo Quello che dai , me 25 maj 2010 publikohet albumi Il cuore muove. Gjate nje interviste , Carta ka deklaruar :"Eshte nje pune e bere per shume muaj , ndalova per te marre jeten time ne duar. Doja te zgjidhja te gjitha kenget me ngadale per te kuptuar sa te forte do te ishin"

Nga albumi, i cili ka arritur pozicionin e dyte te klasifikimit italian , eshte zgjedhur edhe singolo Niente piu' di me

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2008
  • Fitues i edicionit të shtate të talent show Amici di Maria De Filippi.
  • Disk platini me albumin Ti rincontrerò.
  • Disk te arte me albumin In concerto.
  • Çmim Internacional What's Up Talente të Rinj si zëri më i mirë i ri.
  • Soundsblog Award 2008 si artisti më i votuar nga fansat në Web.
 • 2009
  • Fitues i Festival I Sanremos[15].
  • Disk platini me albumin La forza mia.
  • Çmim nga Kryebashkiaku i Cagliairi-t që e cakton "Qytetar Nderi".
  • TRL Awards 2009 : çmimi Man of the year dhe Best #1 of the year.
  • Cmimi special "RTL 102.5"Wind Music Awards 2009[16] si artisti më i votuar në websitin e radios.
  • Çmim i dyfishte ne Wind Music Awards 2009 për disqet e platinit të marra në vitin e fundit me albumet Ti rincontrerò e La forza mia.
  • Çmimi Sirmione Catullo 2009 si “Zbulimi i Vitit”.
  • Cmimi Venice Music Awards 2009 si "Artisti me i mire mashkull i vitit".
  • Cmimi "MTV Coca Cola Live" per kegnen "Dentro ad ogni brivido" si kenga me e bukur e veres .
  • Cmim i pare per videoklipin e "La forza mia". Cmim i dyte per kengen "Dentro ad ogni brivido" ne klasifikimin SKY.IT
 • 2010
  • Cmimi "Venice Music Awards 2010" si "Mashkulli me ze te mire i 2010"
 • 2011
  • Cmimi "MTV Top 20 italians" per videoklipin "Quello che dai " me 42% te preferencave.
  • Cmimi "Best Talent-Show Artist" ne Trl Awards me 42 % te preferencave te televotuesve.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Album Pozicione ne klasifikim
Italian FIMI Albums Chart Italian iTunes Albums Chart Europe Albums Chart Svizzera Albums Chart
2008 Ti rincontrerò 3[17] 1 74 -
2008 In concerto (Album) 10[18] - - -
2009 La forza mia 2[19] 1 34 67
2010 Il cuore muove 2 1 - -

Cd single[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Pozicioni ne klasifikim
Italia Itunes Europa
2008 Per sempre 44 - -
Ti rincontrerò(2008) 11[20] 3 -
2009 Anima di nuvola (2008) - - -
Un grande libro nuovo (2008) - - -
2009 La forza mia (2009) 2[21] 1 32
Dentro ad ogni brivido (2009) 7[22] 4 73
Resto dell´idea (2009) 6[23] - -
Imagine (2009) 13 - -
2010 Quello che dai (2010) 1 1 -
Niente più di me (2010) - - -

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Affaritaliani.it - Il vincitore/ Marco Carta, da "Amici" a Sanremo". Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Stampa:Cita web
 3. ^ a b "Biografia dal sito Warner Music Italy". Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Italiancharts
 5. ^ "Competition Marco Carta @ Your School - MTV.it". Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Marco Carta ritira il premio What's Up Giovani Talenti". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Marco Carta doppiatore di Impy Superstar
 8. ^ "Sanremo, Marco Carta vince il primo festival Raiset - LASTAMPA.it". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2012. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Marco Carta vince il Festival, e Bonolis risuscita Sanremo". Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Soundblog.it - Marco Carta, "La Forza Mia" è già disco di platino". Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Italiancharts
 12. ^ "Affaritaliani.it - Marco Carta canterà ai Wind Music Awards". Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Soundblog.it
 14. ^ "Il Messaggero.it - Concerto sospeso per Marco Carta". Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Marco Carta vince il 59° Festival di Sanremo". Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Dal sito della radio". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2009. Marrë më 6 korrik 2009. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Italiancharts - Marco Carta - Ti rincontrerò (album)
 18. ^ Italiancharts - Marco Carta - In concerto
 19. ^ Italiancharts - Marco Carta - La forza mia (album)
 20. ^ Italiancharts Marco Carta - Ti rincontrerò
 21. ^ Italiancharts Marco Carta - La forza mia
 22. ^ Italiancharts Marco Carta - Dentro ad ogni brivido
 23. ^ "Italiancharts Marco Carta - Resto dell´idea". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 12 tetor 2009. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)