Jump to content

Ti rincontrerò

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ti rincontrerò
ZhanretPop
LabeliWarner Music Italy

Ti rincontrerò është albumi i parë i këngëtarit italian Marco Carta i publikuar më 13 qershor 2008 nën etiketën Warner/Atlantic me producent Mario Lavezzi. Aranzhimet e këngëve janë krijuar nga Peppe Vessicchio, Pino Perris, Bob Benozzo, Simone Chivilò e Luca Jurman.

Albumi, një javë pas publikimit u shit në mbi 40.000 kopje. Marco Carta kështu mori diskun e arte. Dy muaj pas publikimit, "Ti rincontrerò" fitoi edhe diskun e platinit. Pas fitores në Sanremo, në një intervistë të dhënë për Match Music në emisionin "Territorio Italiano", Marco deklaroi se "Ti Rincontrerò" ka arritur kuotën e 60.000 kopjeve të shitura, ekuivalent me 1 disqe platini.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Per sempre - 04:20
 2. Anima di nuvola - 03:41
 3. Un grande libro nuovo - 04:09
 4. Ti rincontrerò - 03:46
 5. A chi (Hurt) - 03:09
 6. E tu - 04:47
 7. Ti pretendo - 03:52
 8. Cielo nel cielo - 04:16
 9. La donna cannone - 05:07
 10. Vita (duet me Luca Jurman) - 03:47
 11. Mi ritorni in mente (kënge e disponueshme edhe ne platformat digjitale italiane) - 03:50

Disku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e parë, Per sempre, ishte edhe në albumin Ti brucia, compilation e edicionit të shtatë të Amici, ku Marco Carta u shpall fitues.

Këngët Anima di nuvola, Un grande libro nuovo e Ti rincontrerò janë kënge të reja në album : këngët e tjera janë cover. Veçanërisht Vita, e shkruar nga Mario Lavezzi e Mogol dhe e kënduar nga Gianni Morandi e Lucio Dalla, është në këtë album prezent në një duet me mësuesin e tij mik Luca Jurman, të cilin Marco e njohu gjatë eksperiencës së tij në talent show-n e Maria de Filippi-t.

Mi ritorni in mente është e disponueshme vetëm në dyqanit online Itunes dhe kështu nuk është nder këngët në albumin fizik.

Klasifikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi Pozicioni me i larte i arritur
Klasifikimi italian i albumeveFIMI 3
Klasifimi italian i albumeveiTunes 3
Klasifikimi italian kenge FIMI Ti rincontrerò 11
Klasifikimi italian kengeFIMI Per sempre 44
Klasifikimi europian i albumit 74

Përparimi në klasifikimin italian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ITA album chart(FIMI)
Java 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Pozicioni
3
4
6
7
7
7
8
9
9
9
11
12
18
27
39
56
65
58
59
84
WEB IDOLS CHART(MTV)
Java 01 02
Pozicioni
8
6

Hyn ne klasifikim me 12-02-09

Top15MTV Love - Made In Italy
Jave 01 02
Pozicioni
20
20