Jump to content

La forza mia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

La forza mia është albumi i trete i Marco Carta, i publikuar me 20 shkurt 2009.

Disku doli ne dyqane ne 20 shkurt ku mori pjesë ne festivalin e Sanremos dhe fitoi me këngën La forza mia, e cila hap dhe albumin, i cili përmban 11 kënge, dy prej te cilave janë shkruar nga Paolo Carta. Nder autoret janë edhe Cheope, Daniel Vuletic dhe Tony Blescia. Edhe vete Marco Carta ka bere modifikime te tija ne tekstin e këngës "Vorrei Tenerti Qui" por meqë nuk ishte regjistruar si autor SIAE, nuk del ne kreditet e albumit ne rolin e bashke -autor te tekstit. Kënga Dentro ad ogni brivido, ne fillim ishte anuncuar si kënga që do te merrte pjesë ne festivalin e këngës. Kater dite pas daljes ne treg fiton një disk platini. Ne emisionin MTV TRL me 13 maj 2009, anuncohet që albumi ka arritur diskun e platinit te dyfishte, ekuivalent i 60.000 kojesh te shitura.

Kënge[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënge
# Titulli Kohezgjatja
01. La forza mia

• Muzika & Testi: Paolo Carta

3:48
02. Vorrei Tenerti Qui

• Muzika: Tony Blescia • Testi: Tony Blescia, Marco Carta (i pa kredituar)

3:50
03. Dentro Questa Musica

• Muzika: Luigi Baudino • Testi: Luigi Baudino, Franz Coriasco

3:34
04. Prima di Te

• Muzika: Vuletic • Testi: Cheope

3:50
05. Resto dell'Idea

• Muzika: Vuletic • Testi: Cheope

3:41
06. Un Giorno Perfetto

• Muzika: Paolo Carta • Testi: Paolo Carta, Matteo Bassi

3:46
07. Dentro ad ogni brivido

• Muzika: Paolo Carta • Testi: Federica Camba, Daniele Coro

3:46
08. Resta con Me

• Muzika: Paolo Carta • Testi: Fabio Roveroni

3:45
09. L'Amore che Non Hai

• Muzika: Antonio Galbiati • Testi: Cheope

3:45
10. Il Segno che Ho di Te

• Muzika: Vuletic • Testi: Cheope

3:46
11. Grazie a Te

• Muzika: Paolo Carta • Testi: Francesco & Ernesto Migliacci, Cheope, Paolo Carta, Andrea Casamento, Luca Chiaravalli

3:50

Klasifikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikime Pozicioni maksimal i arritur
Klasifikimi Italian i albumeveFIMI 2
ITA FIMI album chart[1]
Java 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Pozicioni 3 2 3 3 12 11 12 13 14 18 18 21 21 19 24 23 22 14 22

Tour 2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marco Carta do te prezantoje diskun e tij te ri "La Forza Mia" ne një tour ne arenat kryesore Italiane por edhe ne Belgjike, Zvicër dhe Malta.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIMI - Federazione Industria Musicale Italiana - Classifiche". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 7 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)