Dentro ad ogni brivido

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dentro ad ogni brivido, e shkruar nga Federica Camba e Daniele Coro, është singulli i dyte i marre nga albumi La forza mia e këngëtarit Marco Carta.

Kënga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga fillimisht ishte përzgjedhur për të marrë pjesë në Festivalin e Sanremo-s , por u zëvendësua më vonë nga La forza mia e cila triumfoi në festivalin, duke marrë gjithashtu edhe një sukses të madh komercial. Dentro ad ogni Brivido është në rotacion radiofonik nga data 10 prill 2009. Kënga ka një stil retro të viteve 60.

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoja muzikore e Dentro ad ogni brivido, u filmua me 18 dhe 19 prill 2009Barcelonë me regjisorin Gaetano Morbioli.

Me 7 maj 2009 video-ja u prezantua fillimisht në sitin zyrtar të këngëtarit[1]. Në video një investigues privat ndjek një vajze bionde duke fotografuar çdo lëvizje të saj. Në këto sekuenca shfaqet edhe Marco Carta që interpreton këngën. Në fund të videos, burri i moshuar i vajzës bionde merr fotografitë e dërguara nga detektivi privat, dhe habitet kur shikon fotot e funditi, të cilat tregojnë detektivin në shtrat me vajzën bionde.

Klasifikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga pas ditës se pare të lancimit radiofonik hyn në klasifikimin iTunes në vendin e 12-te për të arritur më vonë në vendin e katërt në një kohë shumë të shkurtët. Kënga është dhe një sukses i madh radiofonik, hyn në fakt në 10 këngët më të transmetuara sipas Musica & Dischi.

Klasifikime Pozicione
più alta
Klasifikimi italian i këngëve FIMI 7
Klasifikimi i këngëve iTunes 4[2]
Klasifikimi i këngëve DADA 5
Klasifikimi italian i këngëve Mtv 8
Klasifikimi Evropian i këngëve 200 73

Ecja në klasifikim FIMI[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ITA singoli chart[3]
Java 01 02 03 04 05 06 07 08 09
Pozicioni
33
7
11
10
14
17
14
19
15

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""DENTRO AD OGNI BRIVIDO" - Official Video". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 maj 2009. Marrë më 16 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Apple - iTunes". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 16 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Italiancharts