Il cuore muove

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Il Cuore Muove, i publikuar me 25 maj 2010 nën etiketën Warner/Atlantic, është albumi i trete i këngëtarit italian Marco Carta. Ky album është paraprire nga hiti Quello che dai, këngë e shkruar nga kantautori anglez James Morrison dhe i përshtatur në italisht nga vete Carta. Albumi është vendosur ne pozicionin e Nr 2 në klasifikimin zyrtar të FIMI[1].

Disku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi, i prodhuar nga Paolo Carta, krenohet me bashkëpunimin e emrave te mëdhenj ne panoramën muzikore italiane dhe ndërkombëtare si James Morrison, Cheope, Antonio Galbiati, John Shanks, Federica Camba, Daniele Coro dhe Luca Chiaravalli. Tema kryesore e albumit është sigurisht dashuria qe shprehet ne te gjitha sfumaturat e saj ne 11 kenget te diskur te cilët karakterizohen me nje sound te ndryshëm qe shkon nga sfumaturat R&B, ne Rock, dhe Soul, dhe me tekste me te pjekur dhe te kërkuar, sesa albumi paraardhës "La forza mia". Disku është certifikuar platin për me shume se 60 mije kopjet e shitura, dhe hiti i tij i ri "Niente piu' di me" rezulton te jete hiti me i shkarkuar nga web-i. Për me tepër një kenge e Il cuore muove do te jete nder kolonat zanore te "La figlia di Elisa 2".

Kenget[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Il Cuore Muove (P. Carta/Cheope)
 2. Quello che dai (J. Morrison/T. Kellet - adaptim në italisht : Marco Carta)
 3. Come Pioggia d'Estate (P. Carta/Cheope)
 4. Un Motivo Per Restare (F. Camba/D. Coro)
 5. Non è Così (D. De Marinis/D. Bosio/C. Farolfi)
 6. Dare Per Amare (J. Morrison/J. Shanks - adaptim në italisht : Marco Carta)
 7. Niente Più Di Me (F. Camba/D. Coro)
 8. Il Cuore Non Dimentica (A. Galbiati/D. Faini)
 9. Il Paradiso è Qui (L. Chiaravalli/N. Panzanini/A. Bonomo)
 10. Un Libro Senza Pagine (A. Galbiati/M. Greco)
 11. Sempre (N. Poggi/F. Celea)

Klasifikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi(2010) Pozicioni
i arritur
Certifikimi Italia 2[2] Argjend

Ecuria në klasifikim italian të albumeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi italian i albumeve[2]
Java 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Pozicioni
2
6
9
12
15
21
23
33
35
32
41
63
40
27
73
48
83
66

Hite[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi Kenga Pozicioni
i arritur
Italia Quello che dai 1

Note[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stampa:Cita web
 2. ^ a b Stampa:Cita web

Stampa:Marco Carta

Raffael 058.jpg
Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip
Aeskulap.png
Biologjia: Mjekësi
Globo terraqueo 3.gif
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi
Top.gif
Sporti: Sport
Vista-system.png
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji
Logo physics.svg
Shkenca: Fizikë, Matematikë