Quello che dai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Quello che dai është një hit i këngëtarit pop/rock italian Marco Carta, i publikuar më 7 maj 2010 nën etiketën diskografike Warner.

Kënga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hiti ka paraprire publikimin e albumi-t Il cuore muove, i publikuar me 25 maj 2010, dhe debutoi menjëherë direkt ne pozicionin e pare te klasifikimit FIMI.

Kënga inserohet në një compilation Radio Italia top 2010.

Video[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoklipi, (i drejtuar nga Gaetano Morbioli) ka si protagonist një lojtar rugby (Luca, interpretuar nga Tomaso Iotti, [lojtar i vërtete i Rangers Vicenza Rugby) i cili, vetëm për të marrë fame, është i gatshëm për gjithçka, edhe për të bere nja faull, gjate një ndeshjeje qe e nxjerr nga fusha. Nga ai moment jeta e tij ndryshon, do ti duhet te rifitoje besimin e te gjithëve, lojtare e trajner, dhe ia del mbanë fale ndihmës te se dashurës se tij, e cila i shkruan një letër. Video përfundon me fitoren e skuadrës se tij, fale një gjuajtje te Luce-s.

I gjithë video është regjistruar i teri ne Vicenza.

Rotacioni radiofonik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu siç ndodhi me shume hite te tjera, te dala ne te njëjtën periudhe, "Quello che dai" qëndroi e përjashtuar nga shume radio kombëtare, te cilat kishin vendosur te bllokojnë te gjitha hyrjet e reja pas një moskuptimi me Fonografet SCF, i cili kërkoi një rritje te te drejtave për transmetimin e këngëve ne radio.

Por si shpërblim hiti, ka pasur një rezultat te shkëlqyeshëm ne radiot lokale dhe ne radio-n kombëtare Kiss Kiss Network, te cilët nuk kane marre pjese ne proteste.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Quello che dai - 3 min 22 s

Klasifikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Classifica (2010) Pozicioni
i arritur
Italia[1] 1

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Cita web

Stampa:Box successione

Stampa:Marco Carta

Raffael 058.jpg
Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip
Aeskulap.png
Biologjia: Mjekësi
Globo terraqueo 3.gif
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi
Top.gif
Sporti: Sport
Vista-system.png
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji
Logo physics.svg
Shkenca: Fizikë, Matematikë