Gjuha portugeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Portugalishtja)
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha portugeze
Flitet në: Brazil, Angola, Mozambiku, Portugali, Guinea Bisau, Guineja Ekuatoriale, Timor Lindor, Kepi i Gjelbër, Sao Tome dhe Principe, Makao.
Vendi:
Numri i folësve:
Renditja:
Familja: indoevropiane
- latine
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e:
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2
SIL


Gjuha portugeze (portugalishtja) është gjuhë Indo-Evropiane e familjes latine. Njëherit është edhe gjuhë zyrtare në Portugali si dhe flitet në disa nga ish kolonitë portugeze.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]